Вандалщина! Събориха къщата на писателя Димитър Талев в Прилеп, описана и в „Железния светилник“

Вандалщина! Събориха къщата на писателя Димитър Талев в Прилеп, описана и в „Железния светилник“
Къщата на писателя Димитър Талев в Прилеп е съборена. За това алармира Виктор Стоянов от фондация “Македония”.

“Докато чакаме да се купи къщата на Талев в Прилеп, АНБ (Агенцията за национална сигурност) чрез местен вандал, вече я събори къщата.

Справедливост не чакайте” – твърди Стоянов.

Това е къщата, в която Димитър Талев се ражда на 13 септември 1898 година.

Това е първообразът на дома, в който живее фамилията Глаушеви от прочутата четирилогия на Талев, чийто първи роман, “Железният светилник”, е един от най-издаваните и четени български романи, заяви през март миналата година издателят Манол Пейков. Тогава Пейков организира дарителска кампания за купуване на къщата и превръщането ѝ в музей.

“Колкото и да е удивително, в Северна Македония – че дори и в родния му Прилеп – Димитър Талев е почти непознат. Снежана Аческа, която се жени и се заселва в къщата в началото на 70-те, научава (според нейните собствени думи) съвсем случайно в чия къща живее – благодарение на учителка от пловдивската гимназия “Димитър Талев”, която се свързва с нея с молба да посети къщата с група ученици.

Оттогава (пак по нейни думи) Снежана е пускала в къщата (съвършено безплатно, разбира се) хиляди българи, които редовно идват с автобуси, за да посетят и да се поклонят пред родното място на големия писател” – разказа през 2023 г. Манол Пейков.

Преди няколко години Снежана влиза в конфликт с “някои прилепски управници” (както сама ги нарича), които се опитват да я “убедят” да спре да пуска неспирните български групи в къщата.

След като категорично отказва (“Че как няма да ги пускам? Това за тях е свято място!”), достъпът на електричество до къщата е спрян (“появиха се някакви мистериозни задължения към енергото”, отбелязва с тъга Снежана) и семейството е принудено да се премести на другия край на Прилеп, в бащината къща на самата Снежана, обясни Манол Пейков.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.