Все още има много неща, които не знаем за коронавируса, причинил пандемията през последния месец. В това число и какви са симптомите и колко разнообразни могат да бъдат те.
Най-честите отличителни симптоми на COVID-19 са суха кашлица, треска и затруднено дишане.
Въпреки че много хора нямат никакви симптоми – дори и да са сериозно заразени, проучванията сочат, че значителна част от хората показват първо други симптоми, като диария или загуба на обоняние и вкус.
Ето някои по-рядко срещани симптоми на COVID-19, описани от “Сайънс Алерт“ и цитирани от БГНЕС.
1. Храносмилателни проблеми като диария и гадене
Те може да са по-често срещан симптом, отколкото се смяташе досега.
Храносмилателните проблеми все повече се свързват с коронавирусните инфекции, но изследванията са смесени колко често проявим симптом е това. Около един на 10 пациенти с коронавирус проявяват някакъв вид стомашно-чревни симптоми като диария и гадене, съобщава по-рано „Бизнес Инсайдер“.
Изследване на „Лансет“ съобщава, че само 3% от китайските пациенти са имали диария. Около 5% са тези с гадене, показва доклад на Световната здравна организация.
Новите изследвания сочат, че броят може да е по-голям, отколкото се смяташе досега, и до половината от пациентите могат да имат проблеми с храносмилането, заедно с респираторните симптоми. Обикновено тези пациенти също скоро развиват по-често срещаните симптоми като затруднено дишане, повишена температура или кашлица – само около 3% от изследваните случаи са само с храносмилателни симптоми, казват изследователите.
2.Неразположение и объркване
В неотдавнашен случай в старчески дом във Вашингтон, почти една трета от обитателите му са били с положителни тестове за коронавирус, но половината не са имали симптоми, а няколко пациенти са имали необичайни симптоми като неразположение, общо чувство на дискомфорт, дезориентация или тревожност.
3. Умора
В някои случаи COVID-19 може да се прояви като изтощение.
Това е сред най-често съобщаваните атипични симптоми, често заедно с други по-често съобщавани признаци като кашлица или треска. Умората, която често съпътства други симптоми, се съобщава рядко при липса на по-разпространени симптоми.
Пандемията, карантините и социалното дистанциране също могат да причинят допълнителен стрес и тревожност. Тези и други психологически фактори могат да доведат до подобни симптоми, твърди психотерапевтът Илън Коен за „Психология днес“, така че е важно да не изпадате в паника, ако се чувствате уморени или неспокойни.
4. Втрисане и мускулни болки
Проявявани от време на време, тези симптоми също са признак за COVID-19.
Болките и втрисането могат да бъдат симптоми на много заболявания, включително грип, но пациентите с коронавирус ги съобщават. Не е ясно колко разпространени са тези симптоми, но около 11% от изследваните отчитат втрисане, а 14% отчитат мускулни болки, според доклада на СЗО.
Това могат да бъдат ранни признаци на по-тежки симптоми или единствената индикация за лека инфекция. Ако усетите такива, вземете допълнителни предпазни мерки, за да се самоизолирате от други хора, осигурете си много почивка и течности и се свържете с лекар.
5. Главоболие и замаяност
Те също могат да бъдат признаци на вирусна инфекция. Около 8% от пациентите с COVID-19 съобщават за главоболие.
Наблюдава се и замайване в някои случаи. Честите резки пристъпи на замаяност обаче могат да показват и по-сериозен риск за здравето, според клиника в Кливланд.
6. Хрема
Хремата рядко е признак на коронавирус – тя е по-показателна за алергии или настинка. Малцина от пациентите с COVID-19 са с назална конгестия или хрема – по-малко от 5% от хората изпитват тези симптоми, според доклада на СЗО.
А кихането изобщо не е свързано с коронавируса. Ако имате някой от тези проблеми, много по-вероятно е да имате друга болест, като алергии или настинка.
7. Възпалено гърло
То също от време на време придружава коронавирусната инфекция, но отново – това е по-често признак на общ грип или настинка.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.