Емир Кустурица: Западът иска да подпали Балканите

Емир Кустурица: Западът иска да подпали Балканите
Западът иска да подпали Балканите, руснаците се преследват като евреите преди началото на Втората световна война,

а Украйна до времето на Хрушчов изобщо не е съществувала.

Това е мнението на световноизвестния режисьор Емир Кустурица в ексклузивно интервю за руския вестник „Известия“.

Бъдещето на Европа е в голяма опасност, каза Емир Кустурица, сръбският режисьор, носител на две „Златни палми“ от кинофестивала в Кан и на Ордена на Почетния легион.

Въпреки че през 2022 г. му се наложи да се откаже от сътрудничеството си с Московския театър на руската армия поради огромен натиск, той не прикрива своите симпатии към Русия и руснаците. И планира трилогия по произведенията на Гогол, когото, между другото, Кустурица изобщо не смята за украински писател.

По време на филмовия и музикален фестивал в Кустендорф той коментира пред руския вестник перспективите пред Европа, Сърбия и косовския въпрос, русофобията и вечните опити на англосаксонците да отрежат достъпа на Русия до морските пътища.

Представяме най-важните акценти от ексклузивното интервю за руския вестник „Известия“.

Кустурица за Косово:

„Албанският въпрос, както всичко останало в света, е свързан с географията, разширяването на властта и достъпа до обширните водни басейни.

Силата, а именно британската сила, по-точно англосаксонската сила, не позволява на руснаците да се приближат до топлите морета в продължение на 200 години.

Кримската война, която по някакъв магически начин се саморазреши, сведе тази представа до размера на областта, която Съветска Русия по-късно отстъпи на Украйна. Проблемът в Албания е подобен.

Ако някой разумен човек се запита защо Румъния и България са в ЕС, а Сърбия не е, отговорът е ясен: защото тези две страни граничат с Русия през Черно море. Именно затова те първи се присъединиха към НАТО. Или Европейския съюз. Така или иначе, това е едно и също.“

Кустурица за споразумението за Косово, което ЕС иска да наложи на Сърбия:

„Това изнудващо споразумение идва в момент, когато конфликтът в Украйна придобива нов характер, тъй като руснаците напредват все повече и повече. Западът иска да подпали Балканите и да ги доведе до момент, в който ще остане само възможността „или-или“.

Това е ултиматум, а не споразумение. Дори и сърбите да се съгласят, което със сигурност няма да стане, остава въпросът: Какво следва оттук нататък?

След това ще дойде ред на Войводина. И няма да има край на ултиматумите, ако първият от тях бъде приет.“

Кустурица за русофобията на Запада и опитите за отстраняване на руската култура:

„Светът се намира във фаза, в която руският народ се атакува по начин, подобен на този, по който еврейският народ е бил атакуван малко преди началото на Втората световна война.

Тогава хората не са могли да изразят съчувствието си към тези, на които са искали да го покажат. Сега преживяваме нова война, която носи името „политическа коректност“. Това възпрепятства желанието за борба и съпротива и налага въпроса за толерантността.“

„Идеята за забрана на руската култура или, още по-лошо, на руския народ, трябва да се отхвърли. Защото европейската култура и нейното развитие са немислими без руското влияние.“

Кустурица по въпроса дали Гогол е руски или украински писател:

„В творбите си той непрекъснато говори за Малорусия: Полтава, Миргород и други градове. Така че, когато се обърнем към Гогол и неговите произведения, от които съм прочел почти всички, Украйна не се споменава нито веднъж. Тя е спомената в предговорите на тези книги, но не и в творбите на самия автор.

В „Сорочинска ярмарка“ се цитират старите песни и се казва, че те са малоруски. Гогол пише на руски език за територията, която се нарича Малорусия. Той не е живял по времето на Съветския съюз и Хрушчов, когато те направиха от тази територия Украйна. Преди това не е имало такава страна.“

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.