Не е редно всички нарушения на мерките да се третират еднакво

Не е редно всички нарушения на мерките да се третират еднакво

Снимка: Pixabay

Трудно може да се намери обективно разграничение и се получава така, че за едно и също нещо, в зависимост от решението на съответния държавен орган, срещу едно лице може да се води административно-наказателно производство, което може да завърши с глоба, докато друго лице може да бъде подведено под наказателна отговорност и последиците за него могат да са затвор или по-солидна глоба. Това отбеляза пред БНР адвокат Андрей Янкулов по повод правото по време на извънредно положение.

Според него водещa при определяне на наказанията трябва да е степента на обществена опасност, която конкретен нарушител създава, защото “не е нормално по един и същи начин да бъдат третирани всички нарушения на противоепидемичните мерки”.

Янкулов смята, че е трудно да се търси наказателна отговорност за изразени позиции в публичен дебат относно състоянието на държавата в епидемична обстановка.

“Когато един текст на престъпление се използва по разширен начин и се прилага с разширително тълкуване, обективно не би било възможно един човек, нарушил някъде нещо, да бъде подведен под наказателна отговорност, защото на практика ще излезе, че всеки може да бъде подведен под такава отговорност”, смята Янкулов.

По думите на адвоката се появяват доста неясноти заради честото променяне на правилата.

“Предлагам да се направи преоценка на начина, по който е криминализирано нарушаването на противоепидемичните мерки. Или да бъдат криминализирани една или няколко от мерките, за които се счита, че носят голяма степен на обществена опасност, или да се търси системност при нарушаване на мерките и тогава да се води наказателно дело, а не във всеки един случай и да няма яснота и предвидимост”.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.