Примката около властта с исканията за оставка на правителството се затяга, след като и студентите излязоха на протест.
В 07,30 часа започна демонстрацията на бъдещите висшисти с искане за предсрочни избори и за нова процедура по избор на главен прокурор.
Пред сградата на Ректора на Софийския университет бяха издигнати лозунги с искането за оставка на Бойко Борисов и Иван Гешев.
„Събира ни непоносимостта, недоверието, отвратеността от всички гафове, които се случиха през последните месеци, епитетите с които ни наричат.“ Това обяви пред Би ти ви студентът от Юридическия факултет на Софийския университет Николай Йорданов.
Негови колеги обясниха, че са на площада от първия ден на протестите. „Решихме, че след 100 дни неуспешни протести, ще се легитимираме активно. Като съсловие на студентите не искаме това правителство и най-вече този главен прокурор“, обявиха протестиращите.
Преди месец антиправителствените бяха подкрепени и от 33-ма преподаватели от СУ, Нов български университет и Университета по архитектура, строителство и геодезия.
„През последните години в обществото ни тлее засилващо се недоволство от модела на управление на държавата.
Характеристиките на този модел, припознати като сериозни проблеми от една немалка част от обществото, включват: срастване на държава и олигархичен бизнес, корупция, политически чадър над определени фигури, съчетан с безпардонно използване на правоохранителните органи и правораздавателната система като бухалка срещу неудобни представители на гражданския сектор и опозицията, потъпкана свобода на словото, социална безперспективност, напоследък също и лошо управление на здравните и икономическите последици от настъпилата световна пандемия“, написаха част от преподавателите на Алма матер и останалите ВУЗ-ове.
Българските студенти са на площадите от ден №1 от избухването на протестите срещу кабинета, обясниха категорично протестиращите. Повод за уточнението е критиката, че студентите са закъсняли с включването си като общност в демонстрациите.
Източници: Лупа БГ, Факти БГ, Onovini.eu
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.