„Има хора, на които закупуването на F-16 изобщо не им харесва.
Със сигурност това е обитателят на Кремъл. Вместо ние да можем да се зарадваме на тази сериозна придобивка, сега изкуствено се създава скандал и тоя скандал се раздухва.“ Това коментира в предаването „ЕвроДикоф“ по телевизия „Евроком“ бившият министър на отбраната Тодор Тагарев.
Според него присъствието на американски знаци по самолетите не е проблем, а се превръща в „проруска, антиевропейска и антинатовска пропаганда“.
Тагарев призна, че не познава правилниците за поставянето на знаци на изтребителите, но коментира, че според него обяснението на министерството на отбраната е коректно. То гласи, че трябва да се поставят знаците на изпращащата държава. Според Тагарев реакцията е била забавена, защото „не можеш да реагираш да всички измислици“.
Той коментира, че решение за закупуване на изтребители F-35 втора употреба като Румъния би дало възможности за овладяването на странични аспекти, но да имаме самолет, който е оперативно съвместим с авиацията на съюзниците и да бъде изпълнявана задачата за въздушно патрулиране.
Той не коментира нито приемането на Бойко Борисов от Доналд Тръмп едва след авансовото плащане на 2 милиарда за изтребителите, нито желанието на държавния глава Румен Радев да бъдат закупени шведските изтребители „Грипен“.
Тагарев направи сравнение със закупените общо 40 самолета от Румъния, като отбеляза, че войната в Украйна е показала, че бройките са важни, както технологичното превъзходство.
„Румъния отива към F-35, което превъзхожда всичко, което Русия има,“ каза Тагарев.
Според бившия министър на отбраната превъоръжаването се съпровожда от корупционни скандали, защото са намесени много различни интереси, а решенията са политически. Решение е многонационалното придобиване като участието на България в „Европейския небесен щит“, доминиран от Германия, където Берлин договаря условията, а корупционният риск е минимизиран. Такъв механизъм е и Европейската бяла книга за отбрана, допълни Тагарев.
Според него достигането на 5-процентен дял от БВП за отбрана може да бъде достигнат, ако започне война. Тагарев е на мнение, че на срещата на върха на НАТО в Хага през лятото ще бъдат договорени 3-3,5%, които са повече от американския дял.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.