Топлинен стрес – ще станат ли някои региони на Земята прекалено горещи за хората?

Милиони хора по Земята са изложени на така наречения „топлинен стрес“ – опасни нива на горещина, които могат да накарат органите в тялото ни да се изключат. Много от тях живеят в развиващите се страни и имат професии, които ги поставят в животозастрашаващи условия. Това включва фермите, болниците и строежите и дори вътре във фабриките.

Глобалното затопляне ще допринесе още повече за ситуацията, а летата ще се превърнат в „твърде горещи, за да ги понесе човешкия организъм„.

Доктор Джими Лий работи в болница в Сингапур. Заради ситуацията с коронавируса той носи тежка защитна екипировка, а заради горещината очилата му са запотени, пот се стича по врата му. Климатиците в сградата са спрени, за да се предотврати разпространяването на COVID-19. Лий забелязва, че това прави колегите му прекалено изнервени.

„Щом стъпиш там осъзнаваш колко е некомфортно. Трудно е да се издържи цяла смяна от 8 часа. Играе си с морала ти“, казва доктор Лий пред BBC.

Това, което го притеснява най-много е, че жегата забавя най-важната задача на един медик – да вземе решение във важна ситуация много бързо. Другият проблем е, че те често пренебрегват симптомите на „топлинния стрес“ и продължават да работят… докато не припаднат.

Какво е „топлинен стрес“?

Топлинният стрес се получава, когато тялото не може да се охлади добре и температурата му започва да се покачва до опасни нива, които водят до спиране на органи. Най-често това се случва, когато въздухът е прекалено влажен и най-лесният начин за охлаждане, потенето, е невъзможен. В случая на доктор Лий, защитната екипировка също допринася – тя не позволява на потта да се изпари.

Според доктор Ребека Лукас от Университета в Бирмингам симптомите на „топлинен стрес“ са разнообразни – те варират от припадъци до дезориентация, от крампи до бъбречна недостатъчност. „Ситуацията може да стане много сериозна, тъй като ти се загряваш по цялото тяло“, обяснява тя.

Какви са условията за „топлинен стрес“?

Най-реалистично описание на ситуацията дава системата, позната като Температурата на мократа крушка. Чрез нея армията на САЩ е изработила ръководство през 50-те години, за да са в безопасност войниците. Ако температурата на мократа крушка е около 29 градуса, препоръката е да се прекратят тренировките на всеки, който не се е аклиматизирал добре. И все пак, това е нивото на горещина, което доктор Лий и колегите му понасят всеки ден.

На върха на скалата е температурата от 32 градуса, когато, според ръководството на американските войници, всякаква дейност трябва да спре. Но в някои болници в Индия е измерена именно такава температура. По-лошо е обаче положението на рудниците за добив на сол. Там жегата достига от 33 до 41,7 градуса, а работниците страдат от много заболявания.

Глобалното затопляне означава, че все повече хора по света ще са изложени на подобна опасна комбинация от жега и влага.  Що се отнася за местата, където това вече се случва, според професор Ричърд Бетс от метеорологичната служба на Великобритания, ще стане прекалено горещо, за да живеят човешки същесва там.

Според изследванията, „топлинният стрес“ ще засегне 1,2 милиарда души по целия свят – 4 пъти повече, отколкото сега.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.