България може да бъде фактор за изграждане на устойчиво сътрудничество между арабските страни и Европейския съюз.
Това заяви пред журналисти в Абу Даби президентът Румен Радев, който е на двудневно посещение в Обединените арабски емирства (ОАЕ) по покана на президента на ОАЕ и емир на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, предаде БТА.
„България може да бъде не само добър икономически партньор,
но България може да бъде и сериозен фактор в изграждане на по-солидни връзки между страните от Залива и Европейския съюз“, посочи Радев.
В Абу Даби държавният глава откри бизнес форум,
в който участват представители на компании от двете държави в областта на високотехнологични производства и иновациите, транспорта, информационните и комуникационните технологии, енергетиката, отбранителната индустрия.
Държавният глава подчерта, че страната ни разглежда възможностите за енергийна диверсификация чрез внос на газ и петрол от ОАЕ,
но потенциалът на партньорството между двете страни не се изчерпва с това. „България трябва да си постави по-високи цели. Трябва да излезем от тази парадигма, че сме страна, която пренася чужд газ към други страни. Можем, чрез високи технологии, научен потенциал и природни дадености, да произвеждаме горивото на бъдещето – зелен водород, и то в огромни количества, както и да го изнасяме“, каза още президентът.
Задълбочаването на двустранния политически диалог на най-високо равнище, двустранното сътрудничество в областта на енергетиката и икономиката, възможностите за инвестиции в България и за съвместни проекти с участието на български компании, осъвременяването на договорно-правната база, също са сред акцентите на посещението.
Предстои българският държавен глава Румен Радев да бъде посрещнат от президента на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян
в президентския дворец в Абу Даби. Двамата ще имат среща на „четири очи“, след което ще се проведат пленарни разговори между официалните делегации на България и ОАЕ.
В двореца в Абу Даби ще бъдат подписани и двустранни документи
за разбирателство в сферата на туризма, на земеделието, на образованието и на културата.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.