Десетки язовири са празни, “Възраждане” пита министъра кой предизвика водната криза

Десетки язовири са празни, “Възраждане” пита министъра кой предизвика водната криза
Критично ниски нива на водата се наблюдават в част от язовирите в страната.

Държавата не изгражда язовир Черни Осъм, защото еколозите са против него

Във връзка със засушаването и данните, че много язовири са на мъртъв обем, т.е. обемът на водата в тях не позволява язовирът да се използва за целите, за които е построен водоемът, народният представител от „Възраждане“ Рая Иванова е изискала справка от Министерството на икономиката и индустрията относно ремонтите на язовирите, която да съдържа номер на разрешение за строеж, изпълнител на проекта, надзор на проекта, остойностяване на строително-монтажните работи и заплатени ли са извършите дейности, въведен ли е строежът в експлоатация.

Целта е да се получи информация от институциите дали част от язовирите са празни заради ремонтни дейности или по други причини, като лошо управление или неправомерно използване на ресурса.

„Проблем е, че част от тези язовири нямат издадени разрешения за строеж, съгласно информацията, която имаме.

Много от обявените ремонти представляват основни ремонти, които са опитвани да се прекарат като аварийни, за които не се издава разрешение за строеж.

В този случай отново се изисква да има внесена съответната техническа документация. Много от тези язовири още са празни или тепърва ще се изпразват по някаква причина, като ние не знаем каква е тя.“, каза Рая Иванова в обръщение за социалните мрежи.

Тя припомня, че от 2018 година са започнали големите дейности по ремонтите, като е възложено на ДКК да предприеме необходимите действия и да възлага ремонтите на язовирите.

Съответно пък Държавна консолидационна компания (ДКК) възлага на „Монтажи“ ЕАД обследване и изготвяне на технически проекти, изпълнението на ремонтно-възстановителните работи на язовирите, нуждаещи се от спешен ремонт.

„За да се установи къде са големите проблеми и течове от безхаберието, трябва да се установят много неща. Ремонтирани ли са тези язовири? Защо са празни?

Заради ремонтни дейности ли е? Защото за някои от тези язовири казват, че предстоят ремонти, затова са изпразнени. Също така следва да се изследва въпросът дали вецовете използват повече вода, извън тази, която им е разрешено от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Именно Министерството им е определило квота в съответния месечен график за ползването на водите.

Също така, трябва да се разбере количеството вода, което НЕК отпуска на вецовете, съобразено ли е с МОСВ?

Заели сме се да установим откъде идва проблемът с водната криза, защо язовирите са празни и какво се е случило с тези ремонти. И ако тези ремонти не са проведени по съответния законов начин, кой ще носи отговорност за това.“, коментира още Рая Иванова.

Според нея е интересно как част от обектите, които са подлежали на ремонтно-възстановителните работи, са приключени и са приети от ДКК. Имат ли съответната строителна документация и въведени ли са в експлоатация?

Как това се отразява на ползването на язовирите и съответно, ако те не са въведени в експлоатация по съответния ред – кой ще носи отговорност, ако се случи нещастие във връзка с ползването им? Не на последно място стои въпросът – ощетена ли е държавата и с колко от държавните средства, които можеше да бъдат вложени в по-качествено управление на водите?

„Това са само част от проблемите с водната суша в цялата страна, които стигат до „язовирната стена“.

Въпросите за установените загуби от водопреносната мрежа, липсващата или занемарена инфраструктура, установените кражби и некачественото управление на местните ВиК- дружества, десетките частни интереси, които застрашават сигурността и ограничават достъпа до вода на големи части от населението, са въпроси, на които ние от „Възраждане“ ще търсим не само отговор, но и решение.“, е на мнение народният представител от „Възраждане„.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.