На срещата на върха президентът представи българската позиция за климата.
„Приемствеността в действията е ключова за постигане на амбициозните, но и балансирани климатичните цели, заложени в Парижкото споразумение, в сложния геополитически момент“, заяви президентът Румен Радев в националното си изказване на световния форум.
„Основният резултат от тази конференция, който очакваме, е постигането на нова колективна цел в областта на финансите. Тази нова цел трябва да осигури финанси от всички възможни източници – както публични, така и частни. Тя трябва и да посрещне нуждите от финансирате на мерките за облекчаване на прехода и адаптация, както и да се фокусира върху най-уязвимите държави“, каза държавният глава.
Той отбеляза,че всички трябва да гарантират, че енергийната сигурност е ключов приоритет.
„България е решена не просто да бъде част от инициативи за енергийна сътрудничество в своя регион в Централна и Източна Европа, но и нещо повече – да засили връзките между държави от ЕС и такива извън него, които споделят приоритетите ни за климатична неутралност, справедлив енергиен преход, енергийна сигурност и технологични иновации – в посока на намаляване на емисиите“, каза Радев.
Румен Радев призова да продължи подкрепата за науката и образованието в сферата на климата. И заяви твърдия ангажимент на България към целите на климатичната политика. А по-рано на дискусия в българския павилион, той обяви амбицията на страната ни активно да участва в климатичната дипломация.
В рамките на световния форум президентът Радев беше домакин на дискусия на високо равнище. Участниците обсъдиха възможностите за развитие на конкурентна икономика на фона на амбициите на ЕС за нулеви въглеродни емисии до 2050г.
Президентът напомни, че зачестилите природни бедствия изискват решителни действия от всички.
„Климатичните промени вече застрашават не само хората и техния поминък, не само природата и нейното разнообразие, но и мира и сигурността в регионален и глобален план.
И аз вярвам, че начина да постигнем устойчиви решения в борбата с климатичните промени е чрез обмен на опит и трансфер на знания“, посочи Радев.
В заключение държавният глава отбеляза, че само заедно можем да постигнем по-добро и по-устойчиво бъдеще за себе си и за поколенията след нас.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.