“Недостигът на квалифициран персонал може да ограничи разрастването на бизнесите и да свие инвестициите им“.
Това заяви за Forbes България Йонко Чуклев, член на Управителния съвет на Българската стопанска камара и зам.-председател и основател на сдружение “Професионална асоциация по роботика и автоматизация“ (PARAi).
По думите му проблемът се обостря допълнително заради огромния брой българи, които нито учат, нито работят – над 1 млн. души в трудоспособна възраст по данни на Агенцията по труда. И въпреки че безработицата у нас е сред най-ниската в ЕС, все още пред пазара на труда у нас има редица предизвикателства.
Недостиг на квалифициран персонал има в редица сфери. Трите сектора, които изпитват най-сериозен дефицит на кадри, са търговията, продажбите и производството.
“Заради недостиг на персонал затварят цели отделения в болници в областни градове, хотели по Черноморието отварят по-късно, фабрики решават кадрови проблеми с наемане на пенсионери, а чуждестранни инвеститори отлагат инвестициите си в нови производствени линии“, смята Йонко Чуклев.
Сериозен отлив в търсенето на специалисти се наблюдава и в технологичния сектор. Отливът е най-вече в сферата на софтуера и outsourcing услугите. Според Чуклев причините са няколко, но на първо място е свръхпредлагането – в държави като Индия на пазара на труда излизат около 1.5 млн. инженери годишно, например.
Сходен пример има и в Мексико и Китай. Това са страни, които предлагат на аутсорсинг компаниите кадри “на по-ниска цена“. Казано иначе – разходите за бизнеса са по-малки. “На второ място, по данни на Intuit QuickBooks Small Business Annual Index Report и заетостта, и приходите в малкия бизнес в САЩ са намалели през 2024 г. и по-конкретно – заетостта в малкия бизнес е намаляла с 51 200 работни места, най-големият спад от 2015 г. насам.
Софтуерния сектор не е изолиран от тази тенденция. На последно място, автоматизацията чрез инструментите с изкуствен интелект също допринася за охлаждането“, допълва Чуклев.
Недостигът на квалифицирани кадри се отразява сериозно на размера на преките чуждестранни инвестиции.
По данни на Българската народна банка към ноември 2024 г. е налице над 50% спад на годишна база – 1.48 млрд. евро е размерът на преките чуждестранни инвестиции у нас за периода януари – ноември или с 1.91 млрд. по-малко спрямо същия период през предходната година.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.