Радев: Води се дебат, но въпросът е кога ще станем член на еврозоната. Това е записано в договора ни с ЕС

 Радев: Води се дебат, но въпросът е кога ще станем член на еврозоната. Това е записано в договора ни с ЕС
Убеден съм, че правителството и парламентът ще предприемат необходимите мерки и ще вземат нужните решения, за да се присъединим към еврозоната.

Това заяви президентът Румен Радев при откриването на форума на списание The Economist в София. Държавният глава е почетен гост и лектор на форума. България винаги е била неизменна и важна част от Европа.

Не може да си позволим се превърнем в периферия на Европейския съюз (ЕС). Записано е в нашия договор с ЕС, че ние ще се присъединим към Шенген и еврозоната, посочи държавният глава. Сега в обществото се води дебат, но въпросът е кога ще станем член на еврозоната и съм убеден, че българското правителство, парламент и всички институции ще предприемат необходимите мерки и ще вземат нужните решения, за да се присъединим към еврозоната, каза президентът.

Трябва да развием силен механизъм за наблюдение и контрол на цените иначе ще се разочароваме. Трябва да се въведат контролни механизми и трябва да кажа, че вече закъсняваме, отбеляза Румен Радев.

Президентът пожела успех на правителството. Трябва да подхожда много внимателно по отношение на прозрачността на процедурите и механизмите за вземане на решения. Трябва ни по-висока степен на прозрачност, повече светлина при взимането на решения, посочи държавният глава.

Относно Шенген Румен Радев отбеляза, че страната ни чака дълги години да се присъедини, въпреки че България постигна техническите критерии още през 2011 г. Единният европейски пазар ще бъде по-ефективен и по-устойчив, когато България и Румъния са част от Шенген, каза той.

Трябва да избягваме търговска война, всеки губи от такава война, това е изкуствена бариера за свободна търговия, отговори президентът на въпрос, свързан с плановете на президента на САЩ Доналд Тръмп за евентуално налагане на по-високи мита върху вноса от ЕС. САЩ и Европа са най-силните партньори, имаме общо виждане за света, общи ценности, нашите връзки са с дълги исторически корени и съм убеден, че митата ще бъдат отложени във времето, но ако бъдат наложени, трябва да отговорим и накрая всички ще загубят. Имало е няколко подобни случая, когато са наложени мита от двете страни, но те не са продължили дълго време, коментира Румен Радев.

Европа трябва да реформира своите структури за управление и процеса за вземане на решения, за да може да взима по-бързо решения, да може да мобилизира своите ресурси по-бързо, защото това, което виждаме в модели като Китай и други, е съвсем различно. Това каза президентът Румен Радев при откриването на форума на списание The Economist в София. Държавният глава е почетен гост и лектор на форума. Събитието събира представители на държавните институции, дипломати, представители на бизнеса и на банковия сектор.

По думите на президента Европа трябва да продължи със своето морално ръководство, етичното си отношение към правата на човека, върховенството на закона, без да губи своята конкурентоспособност. Европа трябва да разгърне една много по-широка иновативна икономика като започнем с добиването на суровини и приключим с една успешна крайна индустрия, производство от собствени суровини. За да бъда това успешно, са нужни усилията на много държави, каза Румен Радев.

Европейската комисия вече призовава за увеличаване на разходите за отбрана, отбеляза президентът. Как да постигнем тези 5 %, както искат някои, и всъщност какъв процент може да направим, тъй като това е голямо предизвикателство пред бюджетите на много държави. Това може да е амбиция, но Европа може ли да постигне такъв процент, попита президентът и добави, че Европа като социална общност би трябвало да прецени дали това е възможно.

Тези разходи могат да се определят само чрез кохезия между отделните държави, съгласието на държавите е много важно. Така, както през 2019 г., когато тази тема беше повдигната и беше казано, че всяка държава членка трябва да постигне 2 % от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Тези 2 % всъщност се влагат в икономиките на държавите. Страни като България, Гърция, Румъния и други взимаме тези 2 % от своите икономики и ги влагаме в икономиките на големите страни. Ако това продължи, икономическата пропаст между държавите ще продължи да расте, коментира държавният глава.

Относно войната в Украйна президентът заяви, че имаме достатъчно възможности и капацитет да разговаряме на политическо ниво и да започнем да говорим за начина, по който войната може да приключи. Държавният глава припомни, че още миналата година е казал, че трябва да бъде намерено дипломатическо решение, което да бъде приемливо за всички страни. Да дадем възможност на Украйна да решава своето бъдеще, добави Радев.

Решението не може да бъде постигнато без участието на Европа. Украйна се стреми да бъде член на ЕС и това е свързано с бъдещето на тази страна и трябва да гледаме в бъдещето и да видим къде е мястото на тази държава, за да може да има устойчиво решение на този въпрос, каза още президентът и добави, че границите не се превземат със сила.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоя съюзниците от НАТО да изразходват по 5 % за отбрана – ниво, което Вашингтон в момента не достига, отбелязва ДПА. Колко висока ще бъде новата цел за разходите на НАТО е предмет на дискусии, каза преди дни генералният секретар на НАТО Марк Рюте. „Но мога да ви уверя в едно: тя ще бъде много, много, много повече от 2%“, добави ръководителят на алианса.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук