„Няма съмнение, че тези, които събарят паметника, ще платят политическата цена. Правят грешка.
Върху част от българите се извърша символично насилие. Властта показва, че е силна и може да докара кран и да реже статуи.
Всичко това се развива на фона на украинско-руския въпрос. България е разделена на две. Едните казват, че ще има победа срещу Русия, другите казват трябва преговори.
На този фон демонтажът е опит да се каже че ще победим руската държава. Няма да стане. По изкуствен начин се опитват отново да ни противопоставят един на друг“, обясни социологът Андрей Райчев в предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия.
Преди него доцент Георги Лозанов коментира, че от защитниците на паметника това било силно драматизирано.
„Това е технологичен процес. После с оксижен всички части ще се съберат. От другата страна по-скоро има опит за нормализация на това, което се случва.
Струва ми се че тази мощна вълна, която се разиграва на съпротива срещу паметника е главно са московска публика. Този паметник стоя 30 години.
Трябваше да се демонтира през 90-те години, когато и този на Ленин. Сега тази драма се случва, защото това се проточи“, обясни доц. Лозанов.
„Според мен големият въпрос е дали това е реваншизъм или раздаване на справедливост.
Дали това е символичен акт или е тенденция, която ще продължи“, каза пък политологът проф. Росен Стоянов
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.