“Умно село” – златният фонд от документални портрети за култура


Видеопоредицата “Умно село“, създала златен фонд от документални портрети на знакови личности от сферата на културата, се завръща на екран тази неделя в ефира на Bulgaria ON AIR. Koлко е важна ролята на поредицата за обществото?

Още по темата

8 юли 2020 14:32

0

“Важно е, че във вашия ефир ще продължи да съществува “Умно село”. Това е 20-годишна биография, своеoбразен документален летопис на съвременната българската култура, и то персонифициран. Това са десетки предавания, документални портрети на писатели, музиканти, но и на хора от средите на научната и академичната общност”, каза за “България сутрин” филмовият критик проф. Божидар Манов.

Освен анализатор на документалната поредица, проф. Манов е бил и герой в нея. Той изреди няколко от портретите, представени в “Умно село” – на Георги Калоянчев, Крикор Азарян, Цочо Бояджиев, Стефан Данаилов.

“Такъв калейдоскоп от достоверни представители описват един хронопис, който трябва да продължава да се развива. Това е летопис на съвременната актуалност, но остава и един безценен национален архив”, добави проф. Манов.

По негово мнение екипът автори, които правят поредицата, носят в себе си необходимостта за обратна връзка с чувството за хумор.

“Този тип документални портрети са най-достоверните опорни точки, които ни дават интуиция за бъдещето ни развитие. Не са хора, които се самопредставят – това са смислени хора, без ненужната суета, а в тяхната мъдрост говорят изначални опори на обществото”, отбеляза кинокритикът в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.