Държавата не е виновна, че не можем да усвоим парите от ПВУ, а тези, които го написаха в този вид

Държавата не е виновна, че не можем да усвоим парите от ПВУ, а тези, които го написаха в този вид
Държавата не е виновна, че не можем да усвоим парите от ПВУ, а тези, които го написаха в този вид

Нереалистичният План за възстановяване и устойчивост възпрепятства усвояването на европейските средства.

Президентът на Конфедерацията на труда “Подкрепа” Димитър Манолов изрази остра критика към структурата на българския План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в телевизионното предаване “На фокус” по Нова телевизия.

Според синдикалния лидер, основната пречка пред усвояването на европейските средства не е държавната администрация, а самият замисъл на плана.

“Държавата не е виновна, че не можем да усвоим парите от Плана за възстановяване и устойчивост, а тези, които написаха Плана в този вид – той е неизпълним“, заяви категорично Манолов.

Той илюстрира проблема с конкретен пример, свързан с рекултивацията на въгледобивните площи в комплекса “Марица-изток“.

Според Манолов, съществува сериозно разминаване между законовите задължения на мините и финансовите им възможности за изпълнение на тези задължения.

“Рекултивацията на площите, в които се копаят въглищата, трябва да се прави по концесионен договор от мини “Марица-изток“.

Но “Мини Марица-изток” продават своите въглища на ТЕЦ-овете на цена, определена от държавата. С такава цена не остават средства, за да си вършат по рекултивацията“, обясни президентът на КТ “Подкрепа”.

Манолов посочи, че решението на този проблем е заложено в ПВУ, но механизмът за реализацията му е неефективен и потенциално рисков.

“И финанси трябва да дойдат от Плана за възстановяване и устойчивост. Но за да влязат тези пари, трябва да се създаде ново предприятие, през което да минат средствата и те да отидат за рекултивация“, добави той.

Синдикалистът изрази съмнение относно ефективността на подобна схема, намеквайки за възможни злоупотреби: “Но всички в България знаем как се случват отношенията между главен изпълнител и подизпълнители“.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.