Животът след извънредното положение – разновидност на старата ситуация

Според адвоката по медицинско право д-р Мария Петрова, животът ни от 14 май ще бъде по-скоро разновидност на досегашното положение, защото ограниченията върху някои от правата ни, с цел спазване на противоепидемична обстановка, ще продължат. Пред  „България сутрин“ докторът обясни, че трябва да се прави ясно разграничение между извънредна ситуация и извънредно положение, което се налага по силата на конституцията и извънредна епидемична обстановка.

Още по темата

13 май 2020 09:10

34

13 май 2020 06:30

62

„Това, което виждам от юридическа гледна точка, особено когато законът беше гледан на първо четене, беше изключително притеснително, защото виждахме един опит да се заобиколи Конституцията и определени норми, които трябва да бъдат спазени, когато се изменят законите, да бъдат прескочени“, обясни тя за Bulgaria ON AIR.

Д-р Петрова отбеляза, че при вчерашните дебати е видяла „някаква трезва мисъл„.

„Това, което не виждам и в новия закон, е основните ясни критерии, въз основа на които една епидемична обстановка се превръща в извънредна. И респективно, дали извънредната епидемична обстановка следва да се третира като извънредно положение, защото аз смятам, че те категорично не са еквиваленти“, настоя тя.

По думите ѝ извънредната епидемична обстановка не би трябвало да дава права на властимащите да ограничават граждански права.

„И стара уредба в закона коментираше определени заболявания. Това, което наблюдаваме в последните месеци с COVID-19, е нещо изключително ново. Като Медицински експертен съвет бяхме излезли с едно предложение да не се изброяват конкретни заболявания, а да се използват класификацията на Световната здравна организация със степента на опасност на патогените. Тогава можехме да решим проблема от общото към частното“, подчерта специалистът.

Някои от ограниченията според нея са били немотивирани, като спирането на денталните практики. Част от мерките д-р Петрова определи като непропорционални и неравнопоставени спрямо гражданите.

„Ако някой може да докаже вреди от тези заповеди на министъра и от налаганите мерки, които до голяма степен са абсолютно немотивирани и съдържат изключително много юридически пороци, сега държавата трябва да може да понесе отговорност за това, което се случи в последните няколко месеца“, добави събеседникът.

Адвокат д-р Петрова подчерта, че идеята за създаването на Медицинския експертен съвет не е била опозиционна, а да се използва по-широка форма на експертиза.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.