На 81 години почина журналистът Иван Гарелов.
В последното си телевизионно интервю – в ефира на bTV, той гостува на Светослав Иванов и предаването „120 минути“.
В него разказва за последната си книга „Тук Хемингуей никога не е бил“, в която представя събитията не през политическата призма, а през личните си преживявания с хората в тези страни.
Иван Гарелов обикаля света като журналист в размирни времена.
Той започва да пише книгата си през лятото на 2023 година, за да се справи с мъката от загубата на съпругата си. Журналистът сподели в студиото на „120 минути“, че през живота си е срещал много хора и всички те са се превърнали в близки негови приятели.
„Писал съм книгата с мисъл за жена ми, за да ми поолекне и да се разтоваря, след смъртта ѝ. Не е много много сериозна книга, обаче тя пък се хареса на хората. Един човек ме спря на улицата и ми помогна там да пресека, че ме боли крака и казвам: „Защо ми помагаш?“, а той: „Защото казваш как да живеем. Как да се храним и къде да отидем. И в тази книга накрая има рецепти“, обясни Гарелов.
В главата за Бейрут в книгата си той пише, че повечето богати заминават.
„В първите дни при пристигането ми в Ливан по време на гражданската война излязох да се поразходя. Центърът беше полуразрушен, отидох на пазара и ми направи впечатление, че главно се търсят три артикула – гуменки, фенери, куфари“, разказа Гарелов в „120 минути“.
От продавачите той научил, че гуменките са за бойците – за да тичат по-бързо. Фенерите са, защото няма ток. Куфарите са за богатите, които напускат. Оттам му идва и фразата „Войната не е за богатите, тя е за бедните“.
Журналистът пие кафе с президента на Палестинската автономия Ясер Арафат. Поднасяли му го на малки чашки и той го изпивал на две глътки. При третата чашка Арафат му казал да почака и му обяснил, че това кафе се вари без вода и се поднася само есенцията от него. То било много силно, а му сипвали още, защото Гарелов не бил обърнал чашката. Спрял навреме.
„Гледах го как изглежда, как се държи. Беше много интересен, не излъчваше сила, но очите му бяха такива, че все едно ще те пробият, той просто хипнотизираше“, разказва журналистът за Арафат.
Лидерът на палестинците му обяснил, че когато не искал разговор и сделка със Сирия, той пращал човека на Саудитска Арабия. Всичко било въпрос на дипломация.
В 34 истории Иван Гарелов споделя специализирани познания за храната и хората по целия свят – как изтрезняват унгарците, как живеят монасите в Атон, какво се яде по време на война във Виетнам и на пикник в Кувейт.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.