Илхам Алиев: Доставките на азербайджански газ за Европа ще се увеличат с 40% през 2022 година

Илхам Алиев: Доставките на азербайджански газ за Европа ще се увеличат с 40% през 2022 година
“През 2022 г. износът ни ще възлезе на 22 млрд. куб. м, от които 11.5 млрд. куб. м ще бъдат доставени на потребителите в Европа. През 2021 г. за Европа са доставени 8.2 млрд. куб. м. Това означава 40% увеличение на доставките “

Това заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев по време на церемонията по пускането в експлоатация на интерконектора Гърция-България в София.

Азербайджан планира поне да удвои износа на газ за Европа до 2027 г., като Баку вече води консултации с партньори за разширяването на Трансанадолския газопровод (TANAP) до 32 млрд. куб. метра газ годишно и Трансадриатическия газопровод (TAP) до 20 млрд. куб. метра газ на година.

“Вече започнахме консултации с нашите партньори за разширяване на TANAP от 16 млрд. куб. м до 32 млрд. куб. метра и TAP от 10 млрд. куб. метра до 20 млрд. куб. метра. Защото без това ще бъде трудно да се осигурят допълнителни доставки”, поясни президентът.

Алиев заяви, че Азербайджан има възможност да увеличи обема на износа на газ, като започне производство в още няколко газови находища извън използваните сега в Каспийско море.

Преди войната в Украйна Русия беше най-големият вносител на газ в Европа, осигурявйки около 150 млрд. куб. м газ или 40% от целия внос. Заради проблемите с доставките през последните месеци сега той е намалял до около 9% по данни на Европейската комисия.

Засега единственият източник е от Каспийско море, но има няколко други газови полета в Азербайджан, от които скоро ще започне да се добива газ и те ще допринесат за това да увеличим обема на доставките. Това заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев на церемонията по официалното въвеждане в търговска експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България, която се проведе в Националния дворец на културата, съобщи БТА.

„Проектът ще изпълнява много важна роля в осигуряването на енергийна сигурност и диверсификация на газовите доставки за Европа. Енергийната сигурност е част от националната сигурност на всяка държава, сегашната ситуация в света доказва това. От години азербайджанският газ е на пазара в Европа, а сега и в България. Южният газов коридор е един от най-големите инфраструктурни проекти на континента, който промени енергийната карта на Европа. Азербайджан е горд, че инициира този коридор. Той пренася газ до потребители по нов път и от нов източник“, отбеляза Илхам Алиев.

Алиев увери, че страната му е надежден доставчик на природен газ, но работи и върху това да се превърне в такъв и на електричество от възобновяеми източници на енергия. „Нашият потенциал за вятърни станции в Каспийския басейн е в стотици гигавати. В момента обсъждаме как точно да доставим това електричество до европейския континент“, допълни още президентът на Азербайджан.

Илхам Алиев обяви, че през тази година страната ще увеличи износа на природен газ до повече от 22 млн. кубични метра, от които 11,2 млн. ще отидат до европейските потребители. „През юли подписахме меморандум за разбирателство с Европейската комисия по време на посещението на Урсула фон дер Лайен в Азербайджан. Това е един сериозен документ и до 2027 г., на базата на този документ, смятаме да удвоим доставките на природен газ за Европа. Ние имаме потенциала да го постигнем това“, каза в допълнение президентът на Азербайджан.

Илхам Алиев поздрави България и Гърция за реализирането на проекта, пожелавайки му дълъг и ползотворен живот.

В събитието, чийто домакин е президентът Румен Радев, участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.