САЩ избраха Доналд Тръмп за президент.
Какво следва след победата му над Камала Харис? Как развръзката отвъд Океана ще се отрази на световната политика и икономика и ще засегне ли България? Темата в студиото на „Здравей, България“ анализираха социологът Андрей Райчев, икономистът Евгений Кънев и експертът по международна сигурност Ивайло Иванов.
„Не виждам много позитивни ефекти. Това, че Тръмп ще е президент определено е лоша новина за Европа. Предстои време, в което Старият континент ще трябва да се справя с високите мита. Тръмп готви 100% мита за автоиндустрията, в която Германия е „локомотивът“ на Европа. А в България има над 200 завода, които работят основно за Берлин. Но според мен по-големият проблем е в сферата на сигурността. Планът за Украйна е изключително тревожен за Европа, тъй като ще възникнат сериозни проблеми с нейната сигурност. И най-вероятно, дори да спре войната, то ще бъде за кратко“, заяви Евгений Кънев.
„Аз си задавам въпроса защо Тръмп не беше президент в последните четири години? Причината е COVID-19.
Пандемията го събори, всичко вървеше много в негова полза. И всичко това беше под знака на „новата нормалност“. И сега Европа трябва да излезе от позата си на затлъстял пенсионер и да работи.
Да прекрати елементи на новата нормалност като това при откриване на Олимпиада да се подиграват на християнските ценности, да се твърди, че има 17 пола, че нашите деца тряба да наричат родителите си 1 и 2. Всичко това се сля.
И американците гласуваха за един много несимпатичен, арогантен и необразован човек. Но те го избраха, защото искат да възстановят своята нормалност“, подчерта от своя страна Андрей Райчев.
Според Ивайло Иванов Европа е напълно неподготвена в сферата на отбраната и да се защитава без САЩ.
„За съжаление, пропиляхме четири години по време на управлението на Джо Байдън, за да предприемем някакви стъпки в тази насока. НАТО е инструмент, чрез който Тръмп ще се опита да въздейства на различни политики на Европа“, категоричен е той.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.