Кунчев: Евтините антибиотици ни съсипват, големият бич е, че българите се лекуват сами

Кунчев: Евтините антибиотици ни съсипват, големият бич е, че българите се лекуват сами
Ползването на евтини антибиотици е най-големият проблем в България. Това предупреди доцент доктор Ангел Кунчев, главен здравен инспектор. Това води до резистентност към антибиотиците.

Кунчев разясни кога и как се пие антибиотик, така че да имаме полза от него и да не развием резистентност.

Това стана на специална пресконференция коментар по темата направи д-р Скендер Сила – представител на Световната здравна организация в България.

Ескпертно мнение за ситуацията у нас дадоха и доц. Ангел Кунчев и проф. Тодор Кантарджиев, предаде varna24.bg.

Не сме в най-лоша ситуация в Европа, но в някои показатели сме лидери в отрицателно отношение и то с преднина от 8 пъти над втория, каза той.

Кунчев отбеляза, че евтините антибиотици се дават най-вече в някои болници, които искат да се сместят в бюджета. Сами по себе си подобни лекарства не са лоши, но не и когато се ползват многократно.

Друг бич са опитите на българите да се лекуват сами. „При седемдневен курс често човек се чувства добре на петия ден. Остават му лекарства, който след време той дава на друг човек от семейството. Това е опасно, предупреди Кунчев.

Той призна, че за изпълнение на програмата срещу антибиотичната резистентност са необходими действията на 20 институции у нас, като до момента едва пет, макар и най-важните, са свършили своята работа.

Лечебните заведения използват по-евтини антибиотици заради финансови затруднения. Това не значи, че те не са качествени, каза още той. Не трябва да се пие антибиотик при най-малките симптоми на коронавирус, допълни доц. Кунчев. Антибиотична резистентност се получава когато се спре предписан медикамент по-рано или се пие без симптом, коментира експертът. Най-важно е хората да запомнят, че когато например им изпишат антибиотик за 7 дни, а те се почувстват по-добре на четвъртия ден и го спрат, или когато изхвърлят в боклука останалото, или го дадат на някой друг, за да не се купува друг, а този да се хвърля, те работят за антибиотична резистентност, обясни Кучнев.

Пандемията не оставя на заден план всички текущи програми и имунизации, заяви д-р Кунчев по време пресконференция по повод началото на Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност и COVID-19. Той обаче заяви притесненията си за ваксините срещу грип. Въпреки че са доставени 50 процента повече ваксини, в момента се са изчерпани.

В същото време имунизацията не върви по план при възрастните хора над 65 години. За целта доцент Кунчев свиква днес спешна среща на Българския лекарски съюз и фармацевти.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.