На всеки час един българин си стяга куфара и бяга в чужбина

На всеки час един българин си стяга куфара и бяга в чужбина

Експерти отчитат рекордна заетост в ЕС, а София е сред отличниците.

Официалните данни сочат, че през второто тримесечие на тази година заетостта у нас е 76,8%.

Това е добра новина, защото все повече хора успяват да намерят работа.

От друга страна обаче е притеснително за компаниите, които продължават да се борят със запълването на отворените си позиции и това става все по-трудно, защото те не могат да си намерят подходящите хора.

Т.е. имаме близо 80% заети, 20 на сто незаети и не се знае колко от незаетите всъщност си търсят работа.

Така че опциите за работодателите са изключително ниски. Забелязва се една тенденция у нас – все по-често хората са започнали да си сменят работата и това ще продължи и през следващата година.

Това коментира пред Нова нюз Надя Василева от Българската конфедерация по заетостта.

На всеки 6 месеца ние проверяваме готовността на работодателите да назначават и да уволняват. Според последните данни по-малко са тези, които обявават нови позиции и повече са тези, които ще съкращават.

Там, където ще се съкращават хора, или работниците ще отидат в друго населено място, или в чужбина. Според сметките на всеки един час един българин става емигрант, заминава в чужбина на работа. Това са данни от 2023 година, коментира тя.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.