Нов нумизматичен рекорд: Българска монета продадена за 147 000 лева

Нов нумизматичен рекорд: Българска монета продадена за 147 000 лева


Българска монета с нов нумизматичен рекорд продадена за 60 000 € като добавим и 25% добавена стойност на аукционната къща като такси и данъци тази монета вече струва 75 000 € става дума за 100 лева на Фердинанд I раздел Княжество България (1878 – 1907) от 1984г.
С каталожен номер KM# 21 Изработена от Злато проба 0.900 тегло 32.26 диаметър 3мм.
Монетата е с надпис на ръба ‘Боже пази България’.
Лицева страна A.SCHARFF / К Б / ФЕРДИНАНДЪ I БЪЛГАРСКИЙ КНЯЗЬ.

Обратна страна 100 / 1894 / КНЯЖЕСТВО БЪЛГАРИЯ / ЛЕВА Изработени в Австрия, монетен двор Кремница в тираж 2500 бр. Качество UNC.

След рекорда в Монако, който не е бил финализиран, сега имаме нов рекорд в Германия; Künker eLive Auction. https://elive-auction.de/

Трябва да се вземе в предвид, че чистотата на златото е много високо и в такова качество почти е невъзможна да се открият такива екземпляри. Ако имате честа да се докоснете в качество AU може да се наречете голям късметлия, а в качество MS са известни няколкодесетки такива монети.

Костадин Везьов, който стана първият българин – световен първенец по нумизматика на NGC. С тази награда той завинаги записа името на България в историята на този вид световно колекционерство, но и прикова погледите на цялата световна нумизматична общност върху българските монети. Изпреварвайки много милионни колекции Българинът Костадин Везьов издигна Българската нумизматика на най-високият пиедестал и сега всяка уважаваща себе си Аукционна къща всяка година издирва и предлага Български монети, надпреварвайки се коя да предложи по-рядка и по-трудна за откриване такава монета. С тази негова награда Костадин Везьов става и победителите в конкурса на Еврочикаго “Българско събитие на годината в САЩ” – 2020г.
Костадин Везьов прослави България на най-високият нумизматичен форум измежду над 21 000 колекционери, той става първи не в една класация.

Ето защо всяка година ставаме свидетели на 100лв. Злато на Фердинанд I да се предлагат и продават на търговете на най-големите в света. За тях е въпрос на престиж да имат такава монета, защото към нея има не само колекционерски интерес, а и инвестиционен.

Всяка година цената и расте, а броят на предлаганите намаля. Бяхме свидетели на такава да се реализира на 44 000 долара без таксите от Stack’s Bowers.

Свидетели бяхме на такава да се продаде и от Heritage Auctions фелиалът им за Европа, които генерират на 900 000 милиона долара приход на година от комисионни от такива търгове. Стефан Пройнов: ha.com са едно от любимите ми места и да Ви кажа честно можете да проверите в историята на една от най-големите международни Аукционни къщи в света, че за последните десет години само две такива монети от 100 лв. 1984г. са преминали през тях едната е продадена в Америка другата бе продадена в един от филиалите им в Европа мисля че бе този в Германия.

И ако в България все още можете да откриете някой друг такъв екземпляр на добра цена трябва ли да си ги купувате от чужбина с надценка от 25%-27% този допълнителен разход никой няма да Ви го признае, а и той намалява от потенциалната ви печалба в утрешният ден.

Стефан Пройнов: Едно е ясно обаче, че Българските монети са търсени и купувани в чужбина докато в България не са достатъчно оценени от нашите колекционери, а може би кризата засегна и най-големите у нас.

Не логично е да има подем на цените на Българските монети в чужбина, а у нас да има застой на пазара. Едно обаче е ясно, че златните 100 лева от 1894 и тези 1912 година цената им ще расте и всяка година ние ще регистрираме нов рекорд на продажбата им!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.