Бих искал да видя българската държава много по-подкрепяща своя бизнес с възможност за достъп до финансови ресурси, с навременна, гъвкава и безвъзмездна помощ, която да направи малкия и среден бизнес по-конкурентоспособен в кризата.
Това заяви държавният глава Румен Радев на церемонията по връчването на годишните награди „Златна мартеница“ за принос към българския бизнес.
Президентът подчерта, че държавата трябва да помага на българския бизнес и като гарантира по-бързи процеси на дигитализация, като снема административна тежест и най-вече като инвестира в човешки капитал.
По думите на държавния глава, за да имаме силна икономика с висок, устойчив темп на развитие и да догоним другите държави в Европейския съюз, то подкрепата и средата за българския бизнес трябва да бъде променена решително.
„Българският предприемач и производител продължават да стоят устойчиво на много пазари, най-вече благодарение на силния предприемачески дух и много големи усилия и иновативност“, подчерта президентът. Затова – по думите му – е необходимо и огромните средства, които ще постъпят в страната ни в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост, да бъдат изхарчени при ясна, обоснована, публична методика, която към момента няма.
„В началото на пандемията, когато наблюдавахме масово затваряне на граници, срив на доставки и производства, тогава българският производител на стоки и услуги, българските животновъди и земеделци не ни разочароваха“, припомни президентът и посочи, че държавата трябва да подкрепя приоритетно българския производител.
По думите му пандемията е внесла редица катаклизми, но създава и възможности, защото в момента протича мащабно преразпределение на световната инвестиционна, производствена и търговска карта.
„Дебатът, който водим от десетилетия, в момента се води в много други държави, а именно доколко държавата да присъства в икономиката като регулатор и разпределител на обществен ресурс“, отбеляза Румен Радев като допълни, че българският бизнес в момента, както и неговият сроден бизнес по сектори и производство в други държави, зависи много от действията на държавата.
Президентът очаква страната ни да бъде на висотата на настойчивостта и иновативността на българските производители. Според него този дебат трябва да бъде воден устойчиво и неуморно, докато бъде постигнат реален прогрес.
Държавният глава допълни, че този прогрес се измерва в световно утвърдени класации за корупция, за свобода на медиите и за правене на бизнес, които определят отношението и на инвеститорите, и на световните финансови пазари към нашата страна.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.