След COVID-19: Китай ще опита да подкопае надмощието на САЩ по море

Веднага щом коронавирусът отслабне, Пекин ще се опита да подрони надмощието на САЩ по море. Под удар ще се озоват базите на Хаваите и по съседните острови, твърдят американски военни. Те настояват Конгресът да отпусне допълнителни средства за противодействие срещу КНР. Искането ще бъде удовлетворено, защото законодателите са убедени, че договорката на двамата държавни лидери да се откажат от взаимните обвинения кой е виновен за разпространението на заразата не означава нищо, пише Владимир Скосирев, „Независимая газета“.

Индийско-тихоокеанското командване на САЩ изпрати на Капитолийския хълм доклад, според който Щатите трябва да заякчат военния си юмрук в региона. Иначе статуквото ще се промени в полза на Китай. Което налага през периода 2021-2026 г. да се изразходват 20,1 милиарда долара допълнително освен сумите, предвидени по-рано в бюджета.

С парите трябва да бъдат покрити разноските за покупка на нови радари и крилати ракети, разполагане на допълнителни войскови контингенти, създаване на нови центрове за събиране на разузнавателни данни и за повече съвместни маневри със съюзните държави. Всичко това – за да се подобри способността на въоръжените сили на САЩ да отразят удар, нанесен от Народноосвободителната армия на Китай, се казва в документа.

Още по темата

20 мар 2020 15:27

86

14 мар 2020 21:30

433

13 мар 2020 08:10

470

Както пише „Ню Йорк таймс“, Пентагонът смята, че по време на пандемията напрежението между Китай и САЩ ще расте. Президентът на САЩ Доналд Тръмп и председателят на КНР Си Цзинпин договориха в края на март един колеблив мир в полемиката кой е предизвикал пандемията. Разузнавачи от САЩ обаче заявиха, че пак ще пламнат раздори и Китай ще се помъчи да се оневини, разпространявайки дезинформация, според която Америка има пръст в раждането на патогена.

Американски служители по сигурността изтъкват, че искането на военните е спешно. Китай със сигурност ще използва последиците от вирусната криза, за да засили хватката си в пространството на Тихия океан.

В унисон с представителите на „дълбоката държава“ се изказват и законодатели. „Китай схваща, че глобалната епидемия е повратен пункт. Той се опитва да я използва за своя изгода. Не се заблуждавайте: китайците все още прокарват амбициозните си стратегически планове. Щом надвием пандемията, ще трябва не по-слабо, а по-силно да фокусираме вниманието си върху икономическите и военните амбиции на Китай“, твърди Джош Хоули, сенатор републиканец.

Конгресмени и служители от Пентагона доказват, че трябва да се подсигурят средства за „отбранителна инициатива, аналогична на мерките, взети в Европа, след като Русия анексира Крим и започна война с Украйна. Европейците плащат за провеждането на военни учения и разполагането на войски в балтийските държави и Полша“.

В доклада се предлага да бъдат изградени нови центрове за събиране на разузнавателна информация. Сътрудничеството с шпионските служби на Австралия и Нова Зеландия се развива добре, но взаимодействието със съюзниците на САЩ в Югоизточна Азия нещо куца.

Планът предвижда освен това да бъде създадена противоракетна отбрана на Гуам и другите компоненти от т. нар. втора островна верига, разположена по-далеч от бреговете на Китай, отколкото първата – в Южнокитайско и Източнокитайско море. Ще трябва да бъдат построени радарни станции на Хавайските острови и архипелага Палау, за да се проследяват по-добре траекториите на хиперзвукови ракети. Според конгресмени ракетната опасност откъм Китай е толкова голяма, че Америка трябва да разсредоточи военните си сили в Азия. Днес те са разположени най-вече в Япония и Южна Корея.

Василий Кашин, водещ научен сътрудник от Института за Далечния изток към РАН, посочи пред „Независимая газета“: „Американците няма защо да се страхуват, че в обозримо бъдеще Китай ще поеме контрола над Тихия океан. Има защо обаче да реагират на промените в силовото съотношение. Проблемът на САЩ е, че те не могат да съберат всичките си сили в Тихия океан. А Китай постепенно строи флот, преразпределя ресурсите си в рамките на военния бюджет в полза на военноморските сили. Така китайците добиват предимство в някои насоки в сравнение със силите, които САЩ държат постоянно в региона, дори ако сложим в сметката силите на съюзниците им. Става дума за броя на корабите, въоръжени с противокорабни ракети, за някои видове авиация“.

По думите на експерта засега не бива да се твърди, че китайците могат да поемат контрола върху западната част от Тихия океан. От гледище на САЩ обаче се развива негативна тенденция.
 

/БТА/
 

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.