Той представи тази позиция по време на форума „Сигурността в Черно море и Балканския регион“, проведен в Букурещ, Румъния. „Трябва да сме готови да се справим с дълготрайна нестабилност в Черно море, където Русия представлява пряка заплаха за всяка черноморска държава и евроатлантическата зона като цяло“, заяви Запрянов. Според него е крайно необходима регионална стратегия, фокусирана върху евроатлантическата архитектура на сигурност.
Военният министър подчерта стратегическото значение на изграждането на Паневропейския коридор VIII, който ще свързва Италия, Албания, Северна Македония, България и Румъния. Особено внимание получи и третият мост над река Дунав между Русе и Гюргево, който ще бъде част от новия приоритетен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море. Запрянов акцентира върху значението на коридора, свързващ Гърция, България, Румъния и Турция.
Тези проекти, по думите му, ще имат двойна функция – ще допринесат за укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО, и същевременно ще стимулират икономическото развитие на Черноморския регион. „Убеден съм, че за трансатлантическата общност и черноморските държави желаното крайно състояние е ясно – стабилен регион, интегриран в евроатлантическата общност, в който се зачита суверенитетът на всяка държава от региона, развива се международната търговия и се засилва политическата стабилност“, обобщи министърът.
В дискусиите за сигурността в Черноморския регион заедно с Атанас Запрянов участваха и министърът на националната отбраната на Румъния Анжел Тълвар, министърът на отбраната на Молдова Анатолие Носати и заместник-министърът на отбраната на Турция Шуай Алпай. Участниците дадоха висока оценка за създаването на Противоминната група в Черно море и за нейната ефективна работа.
Министрите на отбраната на България и Румъния отбелязаха постигнатия напредък в двустранното военно сътрудничество, особено в областта на военната мобилност. Въпросът за фериботната връзка Русе-Гюргево и третия мост на Дунав като част от военната инфраструктура на военния коридор „Юг-Север“ беше обсъден още през декември 2024 г., когато стана ясно, че НАТО и ЕС ще финансират тези стратегически важни за източния фланг на Алианса проекти.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.