Глобалните забрани за пътуване и затварянето на граници създадоха логистичен кошмар за пациентите, които очакват животоспасяващи доставки на стволови клетки за трансплантация, обяви британският вестник The Guardian.
Процесът по доставянето на генетичен материал е сериозно усложнен от затварянето на границите между държавите, както и от правилата за карантина, които принуждават куриерите да бъдат изолирани в продължение на 14 дни след завръщането им от рискова зона.
От международния донорски център DKMS, със седалище в Германия, обявиха, че е истинско предизвикателство да довършат процедурата на 113 свои пациента, които очакват трансплантация на стволови клетки през следващите две седмици. За месец напред предвидените трансплантации са десетки повече. Центърът очаква доставки на стволови клетки от различни точки на света, които в настоящата обстановка може и да не бъдат получени. В много от случаите времето е от решаващо значение и всеки час забавяне може да бъде фатален за пациента.
„Докато повечето болници в света отлагат контролните прегледи и плановите операции с цел ограничаване разпространението на коронавируса, агресивният характер на много ракови заболявания на кръвта не позволява трансплантациите да бъдат забавени“, заяви трансфузионният хематолог д-р Янко Янков, ръководител на българската тъканна банка „Селена Целс“.
Друг аспект на проблема е изтощителната подготовка на пациентите за трансплантация. Предварителният етап включва високи дози на химиотерапия, понякога и лъчетерапия. Целта е унищожаване на максимален брой заболели клетки в кръвта. Като странично действие процедурата напълно унищожава кръвотворната и имунната система на пациента, което го прави податлив за всеки вид инфекции.
Трансплантирането на новите стволови клетки постепенно възстановява имунната система на пациента за между една и две седмици. Ако по време на подготовката обаче се окаже, че стволовите клетки не могат да бъдат получени, рискът за живота на пациента без имунна защита става много висок.
Така при затруднено придвижване, каквото се оказва, че може да се появи абсолютно неочаквано, сигурен вариант за животоспасяваща трансплантация на стволови клетки може да бъде наличието на съхранени собствени клетки в България, коментират от „Селена Целс“.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.