Наглост: Средната заплата на шефовете на фирми у нас е 13 000 лева, а минимална над 1000 лв. им е в тежест

Наглост: Средната заплата на шефовете на фирми у нас е 13 000 лева, а минимална над 1000 лв. им е в тежест
Дебатът за минималната работна заплата в България се разгаря с нови данни за драстичните разлики в доходите между ръководители и редови служители.

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) представи становище, което разкрива шокиращи факти за възнагражденията в страната и предлага преразглеждане на формулата за определяне на минималното трудово възнаграждение.

Според данните, предоставени от АИКБ, средното месечно възнаграждение на ръководителите на фирми в България достига внушителните 13 333 лева. Тази сума контрастира остро със средната заплата в частния сектор, която за 2023 година е била 1990 лева. Още по-фрапиращо е сравнението със средната заплата на наетите работници и служители в страната, която за миналата година е възлизала на 1867,63 лева.

АИКБ разкрива, че през 2023 година около 30 000 души са получили доходи от договори за управление и контрол, като общата сума на тези възнаграждения достига 4,8 милиарда лева. Това означава, че ръководителите на фирми са получавали средно по 160 000 лева годишно, или 13 333 лева месечно.

На фона на тези данни, АИКБ настоява за промяна във формулата за определяне на минималната работна заплата. Организацията предлага заплатите на ръководителите на фирми да бъдат изключени от калкулациите. Освен това, от изчисленията за средната заплата да отпаднат и допълнителните възнаграждения като премии, пари за нощен и извънреден труд, добавки за работа на смени и за трудов стаж.

Според действащото в момента правило, минималната заплата трябва да бъде 50% от средната. Правителството предлага от януари 2025 година минималното възнаграждение да достигне 1077 лева. АИКБ обаче смята, че ако се приложат предложените от тях промени във формулата, минималната заплата би трябвало да бъде малко над 800 лева.

Този дебат повдига важни въпроси за справедливостта на възнагражденията в българската икономика и необходимостта от преразглеждане на методите за определяне на минималната работна заплата. Решението по този въпрос ще има значително влияние върху живота на хиляди работници и върху конкурентоспособността на българския бизнес.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.