Ние имаме сериозна история с много победи и поводи на гордост.
Всичко това обаче трябва да го осмислим през новите технологии. Ние вече не само трябва да се научим да летим с новия F16, трябва да се научим как евентуално в кризисна ситуация как да планираме, сс кого взаимодействаме, какви резултати да чакаме, но това е дълъг процес. Имаме летци, имаме инструктор от САЩ.
Това коментира пред Нова нюз ген. Константин Попов, бивш началник на ВВС, пред Нова нюз.
Сигурен съм и че във ВВС и в министерство на отбраната се планира модернизацията на армията и грижата за хората. Когато си инвестирал милиарди в една печеливша програма, в нова техника, трябва да инвестираш и в хората.
Проблеми има, да – в изграждането на инфраструктурата. Причината са постоянните смени на правителства, на министри. Ние вече се шегуваме, че военното ръководство се превърнахме в историци, защото идва един министър, ние почваме да го зцапознаваме с информацията и докато разкажем, той си тръгва и целия процес на запознаване започва отначало, коментира той.
Все повече се осъзнава не само у нас, но и в Европа, че трябва да има инвестиции в отбраната. Вицепрезидентът на САЩ спомняте си какво каза в Мюнхен.
И изведнъж много европейски политици казаха, че изказването му е било “wake-up call” – обаждане да ги събуди. Това беше ужасно, защото те сами признават, че досега са спали. Но видно е, че и в Европа, и в света, всеки обръща вече внимание на бойните способности, как трябва да изглежда сигурността. Ще има по-добри времена за българските ВВС, убеден съм, коментира той.
Разговорът за нашите бойни способности се води от 90-те години. Бяхме заспали, нямаше никакво желание нито в Европа, нито в България да се осигури сигурността. Живеехме с представата за един хубав, спокоен свят. Разчитахме само на НАТО. Дано това събуждане донесе по-добри резултати в отбраната. Пак обаче подчернтавам, че това не е свързано само с министерството на отбраната, коментира генералът.
Чисто емоционално мога да кажа, че наборната служба навремето беше добро решение. Доколко обществото сега ще го възприеме обаче, е друг въпрос. Сега има спорове по темата. Въпросът е дали наборната служба е приемлива от обществото и доколко можем да си го позволим. Но че трябва да се подготвяме, е абсолютно задължително. Ние трябва да знаем при една криза, не дай си боже война, какво правят управляващите, какво прави и обществото. ЕС е създаден на базата на задълбочаване на икономическото сътрудничество. Отбраната не е била във фокуса на европейските политики. В Лисабонските документи трудно можем да видим единна европейска отбрана, посочи той.
Няма планове за единна отбрана на ЕС. Всички разчитаме на НАТО. За да се направят планове, трябва да се разиграят определени сценарии. Не считам, че ЕС като едно единно тяло е способно да изпълни задачата си за отбрана на европейските държави, затова трябва много внимателно да се погледне какви са ни взаимоотношенията в НАТО, обясни той.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.