Туристическият бранш ще предложи на правителството план за спасяване на летния сезон. От Националния борд по туризма са изчислили, че ако се направят 250 млн. лева инвестиции в инструментариума на ваучерите, от бранша ще върнат в държавния бюджет 1,2 млрд. лева.
„Най-добрият план, който се комуникира по темата, е социално – икономическият, който Националният борд по туризъм предлага на правителството. Най-справедливият инструмент, който може да се използва това е ваучерът. Имаме готов план, с който да стимулираме туроператорите, хотелиерите, българските граждани, защото най-централният фокус това лято – от 1 юли до 30 септември, трябва да бъде българският гражданин и българският туризъм”, обясни Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризма пред Нова тв.
„Готови сме да предложим на правителството план, в който срещу 250 млн. лева инвестиции в инструментариума на ваучерите, ние ще върнем обратно в държавния бюджет 1,2 милиарда лева. Пряко в хазната ще се върнат 500 млн. лева, което е 100% положителен фискален резултат”, каза Каратоянова.
Тя увери, че предложенията ще бъдат още в понеделник на бюрата на премиера Бойко Борисов, вицепремиера Красимир Каракачанов, финансовия министър Владислав Горанов и министъра на туризма Николина Ангелкова.
От Националния борд по туризъм вече имаха среща с Националния оперативен щаб.
„За нас беше важно да поставим два въпроса за обсъждане. Първо да определим времеви план на постепенното отваряне на сезона. Да започнем да нормализираме нашия живот успоредно с овладяването на кризата от COVID-19. Нашият план е с два варианта – единият е от 15 юни, вторият е от 1 юли. Считаме, че с втория план ще бъде естествено и възможно”, каза Карастоянова.
Вторият важен въпрос, обсъден с Оперативния щаб е бил необходимостта да се изработи единен протокол от санитарно хигиенни правила, на които да отговарят хотелите.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.