„Не можем да оправим проблемите на България от Брюксел, но поне можем да обединим сили.“
Това каза пред БНР Даниел Фройнд, съпредседател на Антикорупционната интергрупа в Европейския парламент и депутат от Германия от групата на „Зелените“. Фройнд ще участва на предстоящия дебат за България в европарламента на 5 октомври и ще сподели впечатленията си от разговорите си тук и видяното на протестите.
В предаването „Преди всички“ той посочи, че е провел множество срещи, включително с представител на институции, който е „запознат с това как се краде от европейските проекти, не случайно, от някой проект, а системно“.
„Човек от министерството ме запозна лично с това как се краде системно от европейски проекти. Предпочитам да защитя източника си, но е човек, който е наясно с процедурите. Притесних се много, като видях на място каква е ситуацията в България.“
„Забелязвам, че имаме проблем с отпускането на европейските фондове. Това видях вчера на улицата – начинът, по който се отпускат европейските фондове не води до добруване на обикновения човек, а създава корупция за един отбран елит“, подчерта Фройнд.
Като се позова на пътуванията си в Унгария, Чехия и България той допълни, че вижда общия проблем в това, че системата, по която се отпускат средства, разчита на механизми на контрол в самите държавите членки.
„И ако държавата куца и не може да се справи – това са общите неща между Чешката република, Унгария и България, в Унгария процесът е стигнал най-далече, на медиите тотално им е наложен хомот от Орбан, правосъдната система – тя коли и тя беси. Най-голямата разлика е, че България реши да се включи в Европейската прокуратура и се надявам по този канал да се подобри ситуацията“, коментира Фройнд.
„Стига сме анализирали тази ситуация, време е нещо да се направи, действие е необходимо“, изтъкна Даниел Фройнд, отбелязвайки редовните ежегодни доклади за България.
Наблюдаваме, че към ръководители от Европейската народна партия като Орбан и Борисов са милостиви откъм критика, няма никакви санкции, посочи още Даниел Фройнд.
„ЕНП в момента дефакто прави антиевропейска пропаганда и толерира корумпирани системи. Това от страна на Европа е огромна грешка. И кризата се разпростира, защото все повече държави попадат в този капан. Това е грешка на Ангела Меркел, включително.“
„Имаме презумпция, че едва ли не европейските депутати и Европейският парламент знаят какво се случва в детайли в България, но въобще не е така“, заяви Любомир Авджийски, изпълнителен директор на Центъра за мониторинг на правосъдието в предаването „Преди всички“. Той анализира ефекта от сигналите и срещите на неправителствени организации, които алармираха Брюксел за проблемите с правосъдието и корупцията в България.
„Адресирахме казуси, свързани с корупция, адресирахме записите на премиера, липсата на разследване по тези записи, както сегашните, така и предишните – „Двете каки“, „Ало, Ваньо“, това си е цяла сага. Цитирахме председателя на Върховния съд, който на няколко пъти казва, че България е завладяна от олигархията и от мафията. Нещо, което не го казва човека от кръчмата, казва го на високо ниво магистрат“, поясни Авджийски.
Любомир Авджийски уточни още, че неправителствените организации призовали Европейският парламент и Европейският съюз „да започнат да свързват европейските фондове с върховенството на правото в България, без това да означава „спрете европейските фондове“.
„Според нас в момента голяма част от тези фондове финансират мафия в България, която се възпроизвежда и в политиката, и в съдебната система.“
Според Авджийски гражданското общество е свършило своята работа – както по линия на НПО-сектора, така и на улицата, чрез протестите, чрез журналистически разследвания и експертни становища и сега е ред на евроинституциите да реагират.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.