Комисия на ЕП посече властта у нас с резолюция за мониторинг на корупцията в България

Комисия на ЕП посече властта у нас с резолюция за мониторинг на корупцията в България

С 35 гласа „за“ 30 „против“ и 1 „въздържал се“ Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европарламента прие резолюция за България, в която се настоява Европейската комисия да продължи мониторинга над съдебната реформа и борбата с корупцията в България в рамките на механизма за сътрудничество и проверка, предаде БНР.

Тази резолюция ще бъде обсъдена в пленарната зала в понеделник, 5 октомври.

Не би трябвало парите на европейските граждани да се използват за корупция и в нарушение на върховенството на закона, но това става, заяви по-рано в рамките на заседанието на комисията евродепутатката от крайната левица Клеър Дейли и даде за пример случващото се в България:

„Това означава стотици хиляди от европейските пари, предназначени за къщи за гости и селски райони да се използват за луксозни лични вили на правителството. Това означава, че когато фермерите казват, че стотици милиони отиват за ферми, които не съществуват, министърът на земеделието да им отговаря:

„Мълчете, не казвайте нищо, защото ще ни спрат парите“. Това означава подкупи за плащания за Covid-19, това означава обществени поръчки за магистрали, които се отклоняват. Това означава консултантски фирми, свързани със строителни компании със счетоводство с пари, откровено предназначени за подкупи“.

В тази връзка Дейли определи позицията на Съвета за свързването на върховенството на закона с отпускането на европейски средства като „много слаба“.

В рамките на заседанието евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев оцени като стъпка в правилната посока представените вчера доклади на Еврокомисията за върховенството на закона:

„Надяваме се, че европейският механизъм за върховенство на закона ще се превърне в основен елемент от инструментариум за върховенството на закона в ЕС и ще доведе до отпадане на други дублиращи се механизми за някои държави“.

В одобрения текст се отправя искане комисията да използва всички други налични инструменти, включително процедури, свързани с нарушаването на европейските ценности, мярката за върховенство на закона и инструментите на бюджета.

Проектът е изготвен от председателя ѝ – испанския социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар. Като основание се посочва обмяната на мнения, направено от членовете на мониторинговата група за България на 28 август в Европейския парламент.

Гласуването стана само ден, след като Еврокомисията огласи докладите за върховенството на закона в страните членки на съюза. България бе критикувана за борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти.

Еврокомисарят за прозрачността и ценностите Вера Йоурова бе категорична, че мониторингът над страната ни ще продължи, докато необходимите реформи не бъдат завършени.

Междувременно Бойко Борисов пристигна в Брюксел, където ще участва в извънредното заседание на Европейския съвет на 1 и 2 октомври, съобщава „Дарик“.

Премиерът  благодари на ЕК за доклада за върховенството на закона в страните членки. Той смята, че докладът е обективен и отчита постигнатото от правителството. Борисов благодари и за препоръките, които дава ЕК, като заяви, че страната ни работи и ще се стреми да спазим препоръките, дадени от Венецианската комисия.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.