Младите лекари, “пратени на село в Сицилия” от Тошко Йорданов, не приемат неговото извинение и твърдението, че думите му са извадени от контекста. Напротив – присъствалите на заседанието на здравната комисия се мотивираха защо това е обидно за цялото лекарско съсловие в България.
“Относно изказването на Тошко Йорданов искам да му кажа, че няма контекст, в който това, което казва, звучи добре. Няма контекст, който да оправдава неговите думи към цяло едно съсловие. Изключително неуважително, не само към нас, които присъствахме и бяхме потърпевши на неговите думи, а към всички лекари, които се опитват да се борят за здравето на българските пациенти в България, а не са тръгнали в чужбина”, заяви д-р Калина Божилова пред bTV.
“Другото, което е важно да се каже, е, че министър Силви Кирилов не му направи никаква забележка за изказванията, както и профекор Ангелов не го прекъсна в нито един момент, въпреки че неговото изказване беше над 12 минути, в които тонът му беше красноречив през цялото време”, допълни д-р Божилова.
“Той се обърна към нас. Гледаше ни през цялото време. Започна изказването си, че ние сме студентките, дето ходим по телевизиите, не сме специализанти. Искам само да уточня защо специализантите не ходят по телевизиите – защото те по някакъв начин се чувстват заплашени за позицията, която заемат, или за специализацията си. Аз смятам, че като студент все още нямам какво да губя и затова си позволявам да излизам и да говоря по този начин”, заяви студентката по медицина Василена Димитрова от инициативния комитет “Бъдеще в България”.
“За мен винаги е опция да отида да практикувам в чужбина. В момента, в който си взема дипломата, аз съм един конкурентен кадър, който, заминавайки в чужбина, ще го приемат с отворени обятия, въпреки изказването на господин Йорданов. Кадрови дефицит в здравеопазването има във всички държави. Всички ние искаме да останем в България и да работим, не знам те не го ли разбират? Просто искаме нормални условия. Аз съм завършила немска гимназия и можех да си тръгна след 12-и клас. Но аз избрах България и искам да работя тук”, продължи Василена Димитрова.
В момента средното заплащане на специализант е между 1000 и 2000 лв., за да специализираш 4 години, отговори тя на въпрос за реалните условия в момнта.
“Тези думи не дават никаква перспектива. Той подходи много емоционално, за което в момента получава и неодобрението на целия народ. Опцията за чужбина винаги е била налична за всички колеги. Ние завършваме медицина след шестгодишно тежко учене и положени много усилия. Ние сме интелигентни хора, знаем по няколко езика и можем по всяко време да отидем не в село, а в голяма университетска болница. И със сигурност ще ни приемт с отворени обятия – обратно на казаното от него”, допълни Калина Божилова.
На конкретен въпрос приема ли извинението на Тошко Йорданов д-р Божилова отговори: “Няма какво да се приема или отхвърля – не си е преценил думите и го е казал емоционално, което беше неговата грешка. Политик от неговата величина не може да си позволи да изпада в такива кризи по време на заседание на Здравната комисия. Ще повторя – няма контекст, в който казаното от него да е адекватно, така че – без коментар.”
“Аз не искам да тая лоши чувства към господин Йорданов. Сред всички лоши изказвания, които направи, имаше и едно, за което ще му отдам чест, и то ще въведе прозрачност в конкурсите за зачисляване на кандидати за специализация. А то е именно – това да се определя по успеха ни в университета. Аз съм съгласна, моят успех досега в университета е отличен, получавам стипендия за отличен успех, така че за мен ще бъде плюс, тъй като няма да ми се налага да търся връзки, за да си намирам специализация, което се налага на много хора”, заяви Василена Димитрова.
Как премина заседанието на парламентарната здравна комисия, на което Тошко Йорданов отправи своите думи към младите лекари?
“Имаше недоразумение, тъй като, отивайки там, очаквахме, че ще ни бъдат предложени варианти, които да удовлетворяват нашите искания и ние ще сме в изслушвателната позиция, тъй като това все пак е работата на народните представители и на комисията. Но ни поставиха в позиция, че ние трябваше да изчетем нашите текстове, които предлагаме и те да ги обсъждат. Ние нямахме такава готовност, защото сме подготвили нашите текстове да бъдат изчетени днес. Очаквахме от здравната комисия да ни предложат текстове, следствие на които да се отмени нашата кръгла маса. Но това не се случи”, заяви Василена Димитрова от ИК “Бъдеще в България”.
“Поканата е от професор Костадин Ангелов, председател на здравната комисия. С една единствена точка – обсъждане и решния за трудовите възнаграждения в лечебните заведения”, уточни тя.
“Всъщност аз бях в пълна готовност да представя текстовете, те бяха пред мен. Но това не беше уговорката, тъй като датата за кръглата маса беше обявена преди датата на извънредната здравна комисия. Съответно всички, до които сме изпратили покани, знаеха, че на 2 юли, днес, ще представяме законопроекта.
И тъй като бяхме там без нашия адвокат, аз отказах да представям тези текстове, тъй като ние не сме депутати и не е наше задължение да предлагами и изготвяме законопроекти. Смятаме, че, след като сме поканени на здравна комисия, трябваше да се покаже ясна политическа воля на надпартийно ниво да се изготви законопроект, който да ни се представи. Сега те го оставиха за 28 юли. Но се чудим тогава какъв беше смисълът от здравната комисия вчера”, каза д-р Калина Божилова.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.