България е нов Трети свят – с най-ниски доходи, най-големи социални неравенства и демографска катастрофа, пише полската медия Przegląd (Преглед).
Премиерът спи с пистолет до леглото си и държи хиляди евро в брой и златни кюлчета в нощното си шкафче. Ежедневни протести продължават почти три месеца по улиците. Това е пощенската картичка от миналото лято в България.
Моделът за възстановяване на пазарната система, въведен в България след 1989 г., доведе до безпрецедентен цивилизационен колапс в страната и обществото, продължаващ и досега в държава с над 1300 години история.
Една трета от българите са емигрирали, промишлеността по същество не съществува, селското стопанство е в ръцете на няколко олигархични семейства, здравеопазването и образованието са в състояние на перманентен колапс, инфраструктурата рухва, провинцията е напълно обезлюдена, вторична неграмотност навлезе в ромската общност.
Един поглед към циклично съставените от Евростат показатели е достатъчен, за да разберем, че днешна България е нов Трети свят – с най-ниски доходи, най-големи социални неравенства и демографска катастрофа.
Разбира се, всичко това не се случи изведнъж. Но сега ни напомнят за това масови демонстрации, които не стихват по улиците на София и няколко големи града над 100 дни. Протести в знак на солидарност се провеждат и във Великобритания, Франция, Германия, Испания и няколко други страни, в които живеят български емигранти.
Обществото, буквално с последните си сили, направи мащабен, може да се каже отчаян опит да отхвърли трансформационно-мафиотското иго.
За съжаление, няма помощ от никого. Европейският съюз се занимава главно с Беларус, която не е член на ЕС. Междувременно в България, честно казано, се случва точно това, което е обект на западноевропейска критика в случая с Беларус – гангстерският свят краде страната, тормози обществото, олигархичните върхове забогатяват за сметка на опустошението на всичко наоколо, на практика няма опозиционни медии, корупцията е основният механизъм за управление и др.
След тримесечни протести и многобройни схватки с полицията в центъра на София, Европейският парламент реши да проведе дебат за върховенството на закона в България. Звучи ви познато, нали? Нулевият ефект от такова театрално действие може да се предскаже от сега.
Парадокс е, че протестиращите все още не са излезли с конкретни икономически искания. С оглед на третите световни стандарти, които българите трябваше да издържат, изглежда, че недоволните първо ще искат пари.
Междувременно чуваме главно призиви за две оставки – на премиера Бойко Борисов и националния прокурор Иван Гешев.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.