3 млрд. лв. нов дълг ще тегли правителството за 6 месеца, става ясно от публикувания проект за актуализация на бюджета, който трябва да бъде приет до края на месеца.
Общата сума ще нарасне от 35,5 млрд.лв. на 38,5 млрд.лв.
Отделно ще бъде теглен нов 1 млрд.лв. държавногарантиран дълг. Парите ще бъдат предоставени на Булгаргаз и Булгартрансгаз. Загадката е защо, ако вече имаме по-евтин газ, както се кле премиерът Петков и вицето му и автор на бюджета Василев, ще плащаме 30% отгоре за … газ.
От началото на годината вече бяха взети нови кредити за 1,5 млрд.лв. Не е ясно дали планираната от Министерството на финансите външна емисия ще мине преди приемането на ремонтирания бюджет, който трябва да задейства от 1 юли.
Асен Василев е вдигнал разходите на хазната с 2 млрд.лв., без да предвижда особено нарастване на приходите, независимо от 11,6% очаквана от МФ инфлация в края на годината, в момента процентът е над 14 на сто.
Ръстът им е предвиден на едва 348 млн.лв. 1,4 млрд. лв. от новопредвидените разходи са предназначени за ръстове на пенсиите, т.е. истинското увеличение ще бъде около 7% общо (сега са близо 20 млрд.лв.), а не едва ли не 20 на сто, както министрите разправят по медиите. На всичко отгоре
трябва да дойдат от парите, които очакваме ЕС да ни преведе за Плана за възстановяване.
Проблемът е, че – първо – тези средства са целеви по конкретни проекти, които ще бъдат лишени от финансиране. Второ, ЕК ни върна българския план, правен с 300 мъки от 4 правителства, с невероятните 22 корекции.
Те следва да бъдат отстранени, да се мине през ново съгласуване и едва тогава евентуално ще очакваме аванс. И всичко това въпреки щедрите комплименти на Урсула фон дер Лайен за бг плана, изказани в София. Или не го е чела, или нещо не е разбрала, както се оказва.
Асен Василев държи на инвестиционната програма от 8,2 млрд. лв., от която за 6 месеца обаче бяха похарчени едва 281,7 млн. лв. Това е буферът на бюджета или пък са пари за предизборни харчове на Промяната, както личи от факта, че си стоят почти непокътнати, ако изобщо са налични.
Скача и дефицитът – на 6,3 млрд.лв. или 4,1% от БВП, което НЕ пасва на критериите за влизане в Еврозоната.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.