САЩ няма как да ни предостави F-16, препоръчва България да продължи експлоатация на самолетите МиГ-29

САЩ няма как да ни предостави F-16, препоръчва България да продължи експлоатация на самолетите МиГ-29
САЩ няма как да ни предостави F-16 като заместваща платформа на българските изтребители и усърдно препоръчва на България да продължи експлоатация на самолетите МиГ-29.

Това каза служебният министър на отбраната, който е на изслушване в парламентарната комисия по отбрана, цитирайки писмо от американските Военновъздушните сили. Министърът добави, че ведомството работи в посока удължаване на живота на МиГ-29.

Стоянов отговори на въпрос на Ивайло Мирчев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ за възможността България да използва сума от няколкостотин долара за покупка на американско военно оборудване, ако страната ни предостави на Украйна съветска военна техника, както и какви действия е предприело МО, за да се възползва от тази възможност. Министърът уточни, че сумата, какво и как е предлагала американската страна е класифицирана информация.

Министърът отново посочи, че времето за т.нар. „триъгълни сделки“ беше изпуснато. Под „триъгълна сделка“ се има предвид, ако България сключи договор с друга страна да ни предостави западно въоръжение, държавата ни може да изпрати на Украйна от старото съветско въоръжение у нас.

Невярно е твърдението, че по време на редовното правителство не са получавани предложения за предоставяне на оръжия на Украйна. По времето на редовното управление са искани самолети Су-25, МиГ-29, снаряди и друго въоръжение, но не е реагирано, каза още Димитър Стоянов.

Министерството на отбраната работи усърдно в посока модернизация за Българската армия, добави министърът, цитиран от БТА.

Третата точка от дневния ред на комисията предвижда изслушване на ръководството на Министерство на отбраната относно внесения доклад до комисията по отбрана, засягащ действията на правителството по предоставяне на военна помощ за Украйна.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.