Според него тези две статистики са несъвместими
„През 90-те години войната беше за миналото. Тогава имаше много тежка разправия за миналото, която продължи 10 години, раздели нацията на две и достигна до трагични елементи, защото се чупеха съдбите на милиони.
„Чупеха“ е левият начин да се каже, „променяше“ е по десния начин. Сега пак виждаме остър диалог за миналото, но този дебат не засяга хората. Ако онова беше трагедия, това е фарс.
Ако онова беше драма, това е вариете. Ако онова беше масово, сега това е напълно затворено в елита – то е елитна разправия“.
Това коментира в „Стълбището“ по Дарик радио социологът Андрей Райчев.
На въпрос проблем ли е за „Възражане“, че се радикализираха, социологът посочи, че техният проблем по-скоро е да се дерадикализират и да започнат да си търсят съюзници.
Запитан дали активните млади хора се интересуват от „злободневните мутрихроники“, Андрей Райчев обясни, че те се интересуват по свой начин и главното – много повърхностно. „Не защото не знаят достатъчно, те нямат контекст, никакъв контекст“, коментира той.
По думите му 60% от българите смятат, че България не трябва да помага на Украйна, но от друга страна 60% мислят, че ние трябва да останем в ЕС и НАТО, и то лоялни съюзници. Според него тези две статистики са несъвместими.
„80% не харесват правителството, но повече от 40% казват да остане“, каза още Андрей Райчев.
Според него светът няма да свърши, ако 3-ти март не е национален празник, но това е спор за опаковката.
„3-ти март е традиционният празник на Царство България, по-късно той е заменен с 9-ти септември и бива възстановен от Великото Народно събрание на базата на това, че не може партиен празник да е нацонален.
Възстановяват този 3-ти март, мен ако питате, механично, необмисляйки и махайки единствената дата, която е подходяща за това – 6-ти септември, защото това е датата на нашата пълна самостоятелност.
Тогава не взимат 6-ти септември по една много идиотска причина – близо е до 9-ти септември“, обясни социологът.
По думите му 3-ти март в българската история не символизира Русия, а символизира Санстефанска България.
Източник/ци: Андрей Райчев: 3-ти март в българската история не символизира Русия, а Санстефанска България
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.