Ръководената от Урсула фон дер Лайен Европейска комисия е изправена пред вот на недоверие в Европейския парламент, след като вчера вечер председателката Роберта Мецола информира лидерите на парламентарните групи за внесеното предложение. Инициативата е дело на румънския десен евродепутат Георге Пиперя, според БТА.
В основата на вота стоят обвинения за липса на прозрачност и лошо управление на Европейската комисия, особено по отношение на справянето с пандемията от Covid-19. Критиките са свързани главно с т.нар. „Pfizergate“ скандал, включващ тайни съобщения между фон дер Лайен и ръководителя на фармацевтичната компания.
Процедурни изисквания изпълнени
Вотът на недоверие е подкрепен от 73 евродепутати, което е над необходимия минимум от 72 души или една десета от общо 720-те представители в Европейския парламент. Това позволява предложението да бъде внесено за официално обсъждане и гласуване на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица.
Сред подкрепящите инициативата са представители от различни крайни групи, включително „Европейски консерватори и реформисти“, „Европа на суверенните нации“ и „Патриоти за Европа“. Изненадващо, според Пиперя, дори някои членове от собствената партия на фон дер Лайен – Европейската народна партия, са подписали предложението.
Евродепутатът Петър Волгин даде подробности в мрежата:
В понеделник,7 юли, ще има дебати в Европарламента по повод вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен, а в четвъртък, 10 юли, ще се състои и самото гласуване. През последните дни е имало натиск върху някои депутати от Европейската народна партия и от Европейските консерватори и реформисти да оттеглят подписите си, но въпреки това беше достигнат необходимия брой подписали се под искането за оставката на Урсула.
Да, малко вероятно е вотът да се увенчае с успех, но самият факт на неговото провеждане е показателен. Той показва, че вече има немалко евродепутати, които категорично не одобряват начина, по който бива управляван Европейския съюз. И тук говорим не само за текстовите съобщения, които шефката на ЕК си е разменяла с шефа на Пфайзер Алберт Бурла. и които Еврокомисията се опита да скрие. Става дума за лишеното от всякакви демократични принципи управление на ЕС.
Малки шансове за успех
Въпреки че процедурните изисквания са изпълнени, шансовете за успешно приемане на вота се смятат за минимални. За отстраняване на цялата Европейска комисия, включително нейния председател и 26-мата комисари, са необходими гласовете на повече от две трети от присъстващите евродепутати.
Миналата година 401 от общо 720 евродепутати гласуваха фон дер Лайен да остане начело на Европейската комисия за втори мандат, което показва, че тя все още разполага с твърда подкрепа в парламента.
Исторически контекст
В цялата история на Европейския съюз подобни вотове на недоверие са внасяни само седем пъти, като нито един не е бил успешен. Единственият случай на оставка на Европейска комисия – тази на Жак Сантер през 1999 година, се случи поради страх от предстоящ вот на недоверие, а не в резултат на действително гласуване.
Последният опит за подобна процедура беше срещу комисията на Жан-Клод Юнкер през 2014 година във връзка с т.нар. „Lux leaks“ скандал, но той също беше отхвърлен от Европейския парламент.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.