България и Сърбия частично отвориха границата си за работниците

Гражданите в пограничните райони на Сърбия и България ще могат да работят от дугата страна, след като границата между двете страни частично отвори. Те няма да бъдат подлагани на карантина, съобщава пресцентърът на МВнР.

От мярката ще се възползват близо 600 български граждани, живеещи в Западните покрайнини, които работят на територията на България, но досега не можеха да го правят, защото трябваше при всяко преминаване на границата да бъдат 14 дни в карантина.

По указания на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева посланикът ни Радко Влайков е поискал от сръбската страна да бъде въведено това облекчение, а сръбското правителство на свое заседание е одобрило предложението.

Двете страни разрешават преминаването на граждани, които живеят в радиус от 50 км от сръбско-българската граница, към момента само през два ГКПП – „Калотина-Градина“ и „Кула-Връшка чука“. Очаква се в следващите дни да могат да преминават и през ГКПП „Олтоманци-Рибарци“.

От облекчения режим могат да се възползват български и сръбски граждани, които работят в другата страна и се връщат от мястото, където работят, до мястото, където пребивават, най-малко един път седмично.

Заетите в селското стопанство е необходимо да покажат при преминаване на граничните пунктове доказателство за собственост на селскостопанската земя или декларация на собственика й, че пътуващият извършва селскостопански дейности. Останалите работещи ще трябва да представят трудов договор.

При влизане в България гражданите следва да декларират писмено пред здравните инспектори на границата, че в последните 14 дни не са били с респираторно заболяване или в контакт с болен от такава болест. Всички пътници със симптоми ще бъдат тествани.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.