Гайдарски: Няма нищо страшно в алергичната реакция, някои не понасят и ягоди

Гайдарски: Няма нищо страшно в алергичната реакция, някои не понасят и ягоди

„Много хора не знаят, че преди да се предложи, ваксината се изпитва върху огромен брой хора. Реакции имат хора от най-елементарни хранителни продукти.

Някои не понасят ягоди, други ябълки, трети са алергични от мляко. Възможно е някакъв процент хора да има реакция към ваксините, но в това няма нищо страшно„.

Това заяви в ефира на NOVA бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски.

Относно ваксинирането той смята, че хората се страхуват, защото не знаят каква ще бъде реакцията. Според него е съвсем нормално да се прояви зачервяване, вдигане на температура, но това не крие опасности.

„Ако 70% от населението се ваксинира, това ще даде шанс за една по-ефективна борба с вируса. Мисля, че българите сме разумен народ и след като ни бъде обяснено, няма да има такива остри реакции„, каза още проф. Гайдарски.

Той определи конспирациите за „чипиране” с ваксината като „абсолютна глупост”. Все пак бившият здравен министър няма да се ваксинира сега, а по-скоро през лятото, тъй като сега има антитела, защото е прекарал коронавирус.

„Най-опасното сега е, че хората смятат, че чрез ваксината ще се вкарат други вируси в организма и тези вируси едва ли не ще атакуват нашия геном.

Тук има опасност от други реакции. Всъщност чрез ваксината се вкарват тела, които са алергени и вдигат имунната защита на организма. Те създават антителата и това е самоотбраната на организма”, обясни проф. Гайдарски.

Той подчерта, че работата в COVID отделението е много тежка както за лекарите, така и за медицинските сестри и санитарите. Професорът смята, че здравната система ще издържи, но медиците трябва да бъдат стимулирани, а заплатите им – равни на европейските им колеги.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.