Напоследък много се говори, че присъствието на антитела срещу коронавирус е безкрайно.
В същото време вече обаче има регистрирани случаи, когато един и същи човек се разболява няколко пъти. На какво да се надяваме и къде да търсим защита от болестта, която разтърси целия свят?
Учените предполагат, че има друга форма на имунитет, независима от антителата. Основната роля тук се играе от Т-клетки или Т-лимфоцити. Какво представляват те и защо хората говорят за това все повече и повече?
НАЛИЧИЕТО НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ КОРОНАВИРУС
Т лимфоцитите са имунни клетки. Целта им е да идентифицират и да се отърват от патогени, които заразяват клетката. Освен това те могат да унищожат вече заразени клетки. Как работят? На повърхността на Т-клетките има протеини, те се свързват с чужди протеини, унищожавайки ги.
Най-важната характеристика на Т клетките е тяхната трайност. След заболяване те могат да бъдат в тялото в продължение на няколко години. Тъй като Т клетките увеличават дългосрочната памет на имунната система, на тялото е по-лесно да реагира на стар патоген.
Засега учените изследват този въпрос и спекулират. Първо се оказа, че човек може да няма антитела срещу коронавирус. Но в същото време той има Т клетки, които разпознават Covid-19.
Второ, експериментите показват, че някои хора са имали имунитет още преди началото на пандемията. За целта учените изследвали кръвни проби, събрани преди няколко години. Също така Т-клетките могат да бъдат при тези хора, които по принцип не са контактували с вируса.
Формиране на имунитет
За да разберем колко важни са Т клетките, нека споменем съвсем различно заболяване. Всеки знае какво е синдром на придобита имунна недостатъчност. С напредването си болестта унищожава повечето Т-клетки. Без правилното лечение той може да бъде фатален.
Как се формира имунитетът? Ако имунният отговор е нормален, вродената имунна система реагира първо на вирус (като грип). Това задейства производството на антитела след няколко седмици. Но паралелно с този процес, буквално на 4-5-ия ден започват да се появяват Т-лимфоцити. Те вече работят за унищожаване на заразените клетки.
Т клетки и коронавирус
Тъй като Т клетките реагират на коронавирус, това може да се използва за създаване на ваксина. Изследователи от Оксфордския университет работят по това и тяхната ваксина вече е показала, че освен антитела ще се произвеждат и Т клетки.
Предизвикателството сега е да се разбере как точно коронавирусът засяга Т-клетките. Колкото по-скоро това се случи, толкова по-ефективно може да бъде разработена ваксина, пише zdrave.to
Но за съжаление при Т-лимфоцитите нещата не са толкова розови. Например при тежко болни пациенти повечето от тях могат просто да умрат. Освен това производството на Т клетки намалява с годините. Това е една от причините възрастните хора да не се справят с болестта.
Наличието на антитела срещу коронавирус, разбира се, е добро. Но, за съжаление, това не е панацея.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.