Fitch запази нивото, влоши перспективата пред рейтинга на България

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди ‘BBB’ рейтинга на България и ревизира перспективата пред дългосрочния кредитен рейтинг в чуждестранна и местна валута от „положителна“ на „стабилна“. Информацията съобщиха късно снощи от Министерство на финансите.

Fitch рязко преразгледа прогнозата си за растеж на реалния БВП за България до -5,1% през 2020 г. (предишен преглед: + 3,2%, текуща средна прогнозна стойност: -3,1%), отразявайки влиянието на продължаващото блокиране в отговор на пандемията COVID-19. България наложи извънредно положение на 13 март, което ще остане в сила най-малко до 13 май.

Според Fitch през 2021 г. растежът ще се възстанови до 4,2%, като потреблението и инвестициите ще отчетат съществено нарастване. Приносът на нетния износ към икономическия растеж ще остане малък 0,1 пр.п., поради силното вътрешно търсене.

Fitch Ratings очакват бюджетното салдо за 2020 г. да се влоши под влиянието на икономическия спад и фискалните стимули в отговор на пандемията. Според агенцията правителството е заложило значителни средства за подпомагане на икономиката, включително и с мярка за подкрепа на работодателите за запазването на работни места, както и инвестиции в здравеопазването.

Като имат предвид необходимостта от допълнително финансиране на страната през 2020 г., от рейтинговата агенция очакват правителственият дълг да се увеличи с 8,1 пр. п. спрямо 2019 г. В същото време Fitch очакват благоразумната фискална политика с устойчиво управление на дълга да продължи.     

След четири години на регистрирани излишъци, България вероятно ще публикува дефицит от 3.6%, като той ще бъде покрит с планирания нов дълг за тази година, става ясно още от доклада. Страната ни регистрира фискален излишък от 1,4 млрд. лв. (1,2% от БВП) през първото тримесечие на 2020 г., задвижван от стабилното събиране на приходите заради икономическия растеж. Очаква се икономическите мерки на правителството, които оценяват на 4,5 млрд. лв. (3,9% от прогнозирания БВП за 2020 г.), от които директно от бюджета ще излязат само 1,5 млрд. лв. за мерки за подпомагане на здравеопазването и заетостта, да допринесе за дефицита.

Сред основните фактори, които биха могли да доведат до повишение на рейтинга, е посочен напредък в процеса на присъединяване към еврозоната, подобряване на потенциала за растеж на икономиката, стабилно подобрение във външните баланси и фискалната позиция. Съответно сред факторите, които биха довели до понижение на рейтинга, е изведено продължително нарастване в публичния дълг предизвикано от фискално разхлабване, появата на външни дисбаланси и/или влошаване на външната конкурентоспособност.

Новината за ревизираната перспектива се случва няколко дни след като правителството договори валутен суап за 2 млрд. евро с ЕЦБ. Същевременно след около месец се очаква България да излезе на международните кредитни пазари, като ще се търси заем на стойност 2 млрд. евро.

Икономически новини четете на Investor.bg
 

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.