Американски учени доказаха, че екстрактът от пелин възпрепятства развитието на SARS-CoV-2 в лабораторни условия.
Резултатите от изследването са публикувани на сайта bioRxiv, пише „Дарик“.
БЛИЦ припомня, че преди време германски учени също огласиха за подобно свое изследване, чрез което стигат до изводите, че сладкият пелин помага срещу коронавируса.
Artemisia annua или пелинът е широко разпространен в различни страни по света. Известно е, че това растение произвежда артемизинин, вещество с доказана антивирусна активност, което се използва повече от две хиляди години за лечение на тропическа малария.
Всъщност в страната ни билката е силно разпространена. В България могат да се открият 12 вида пелин, като за лекуване се употребяват камфорен, черен, приморски сантонов и бял пелин.
Доказано е също, че билката има антивирусни ефекти срещу SARS-CoV-1, вирусът, причинил епидемията от атипична пневмония през 2002-2003 г.
Сега изследователи от Колумбийския университет в Ню Йорк, Университета във Вашингтон и Политехническия институт в Уорчестър демонстрират, че горещият воден екстракт от листа на Artemisia annua има антивирусна активност срещу SARS-CoV-2.
Изследователите са тествали ефекта на екстракти от седем сорта Artemisia annua от четири континента върху SARS-CoV-2.
Всички екстракти показват активност срещу SARS-CoV-2, въпреки че една от пробите се съхранява от 2008 г.
Според учените това предполага, че активното вещество присъства във всички сортове пелин и се запазва стабилно при продължително сухо съхранение при стайна температура.
„Резултатите показват, че активната съставка в екстрактите вероятно не е артемизинин, а някои други или комбинация от съставки, които действат синергично, за да блокират вирусна инфекция след проникване“, заяви ръководителят на изследването Памела Уедърс от Департамента по биология и биотехнологии, Политехнически институт в Уорчестър в съобщение за пресата.
Според учените веществата от пелин спират развитието на SARS-CoV-2 след проникването му в клетките, тъй като експериментите показват, че екстрактите от пелин имат минимален антивирусен ефект срещу лабораторни псевдовируси, съдържащи щама SARS-CoV-2, който вирусът използва за свързване и влизане в клетките гостоприемник.
„Това е първият доклад за ефикасността на екстракти от пелин с гореща вода срещу SARS-CoV-2.
По-нататъшни изследвания ще определят in vivo ефикасността, за да се види дали Artemisia annua може да се използва за създаване на лекарство за лечение на COVID-19″, каза Уедърс.
Авторите се надяват, че ако последващите клинични изпитвания са успешни, капсулираният прах, направен от изсушени листа от пелин, ще се превърне в евтино и безопасно лечение срещу новия коронавирус, което може да се използва на места, където ваксинацията е трудна за организиране.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.