Възстановяват ли се белите дробове след коронавируса?

Възстановяват ли се белите дробове след коронавируса?

Снимка: БГНЕС

Белите дробове на хора, преболедували COVID-19, могат да бъдат сериозно увредени. В какво се изразява и как протича процесът на възстановяване, разказа пулмологът, заслужил лекар на Русия Александър Карабиненко.

Коронавирусът е заболяване, което усложнява функционирането на дихателната система на човека и причинява увреждане на белите дробове. В целия свят вече са заразени над 7 милиона души, от които над 3 милиона са се възстановили. В Русия близо 250 хиляди са се възстановили, а някои от тях имат нови проблеми, казва Александър Карабиненко, цитиран от БГНЕС.

„След коронавирусна инфекция в белите дробове се наблюдават фиброзни изменения, както след други възпалителни белодробни заболявания. Това се случва след тежка пневмония, при често изостряща се хронична обструктивна белодробна болест, при интерстициални белодробни заболявания. Хората претърпяват структурни промени, които изискват дълго възстановяване“, каза пулмологът.

Още по темата

15 юни 2020 09:05

54

15 юни 2020 06:15

46

Процесът на възстановяване на белите дробове след COVID-19 е подобен на този след свинския грип N1H1, който бе считан за глобална пандемия през 2009 г. Пулмологът Александър Карабиненко разказа как хората са се възстановявали тогава и как трябва да го правят сега.

„Дихателната гимнастика и режим на укрепване не са противопоказни и могат да се провеждат, но всичко ще зависи от индивидуалните способности на всеки човек, който е преболедувал COVID-19, да възстанови увредения орган. Как това може да се подобри? Това може да се случи само с течение на времето. След прекаран свински грип N1H1 се наблюдавали фиброзни лезии, които продължавали година и половина до две години. Някои от белите дробове на пациенти не са се възстановили и досега „, заключава пулмологът.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.