Лавров: Политици като Калас и Бербок показват колко ниско е паднал и деградирал ЕС

Лавров: Политици като Калас и Бербок показват колко ниско е паднал и деградирал ЕС
Политици като външния министър на ЕС Кая Калас и германския външен министър Аналена Бербок показват колко ниско е паднал и деградирал Европейският съюз.

Това заяви пред журналисти руският външен министър Сергей Лавров след заседание на Съвета на външните министри на ОНД. Той коментира изказването на Калас, че държавите от Централна Азия трябва да „изтърпят“ санкциите срещу Руската федерация, които ощетяват и тях.

„Това, че те не мислят за своите избиратели, а за това как да накарат другите страни да страдат, само и само да накажат Русия, според мен ясно показва колко ниско е паднал и деградирал Европейският съюз като идея, която някога започна да се реализира в интерес на социално-икономическия просперитет на гражданите на съответните страни“, заяви Сергей Лавров.

„Една друга дама, Аналена Бербок, която сега приключва работата си като федерален министър на външните работи, е известна с много неща, включително с пълната си неграмотност. Аналена Бербок каза за германците заедно с Шолц: „„Да, ние значително влошаваме стандарта на живот на нашето население, но за да победим Русия, нашият електорат трябва да издържи тези трудности“. И [председателят на Европейската комисия] Урсула фон дер Лайен каза нещо подобно по отношение на целия Европейски съюз“, отбеляза Лавров.

Русия вижда, че САЩ, за разлика от Европа, имат желание да вникнат в първопричините за конфликта в Украйна, коментира руският външен министър. „Виждаме, че за разлика от Европа, която, тук включвам и Великобритания, напълно игнорира първопричините за сегашната ситуация, в САЩ има желание да се стигне до сърцевината на проблема“, каза той. Лавров обърна внимание на факта, че американският лидер Доналд Тръмп многократно е заявявал публично, че „въвличането на Украйна в НАТО е грешка, която вероятно е изиграла решаваща роля в настоящите събития, въпреки многогодишните предупреждения от Москва“.

Контактите с екипа на президента на САЩ Доналд Тръмп показаха, че американската администрация разбира необходимостта от диалог с Русия и такъв подход е възможен, продължи руският външен министър.

В същото време Лавров подчерта, че възстановяването на подкопаното доверие в руско-американските отношения ще отнеме много време. „То беше подкопано и унищожено от администрацията на Байдън и дори сега в Съединените щати, както сред демократите, така и сред републиканците, има много хора, които не искат фокусът на президента Тръмп и неговия екип върху нормализиране на отношенията и възобновяване на диалога по всякакви въпроси (с Русия) да надделее“, добави той. „Така че ние твърдо ще изхождаме от нашите национални интереси“, подчерта Лавров.

„Сега Китай и САЩ навлизат в много остър период на конфронтация относно митата, но не само. Все още има проблеми, свързани със статута на Тайван, който Западът като че ли официално признава като част от единен Китай, но в същото време размахва пръст и казва, че статуквото не трябва да се променя. А статуквото не е единен Китай; всъщност дори не е квази. Те смятат за статукво „държавността“ на Тайван.

Има проблеми в Южнокитайско море. Ненапразно Вашингтон и НАТО определиха Китай като най-голямото системно предизвикателство след премахването на „руската заплаха“., отбеляза ръководителят на руското външно министерство. Според него въпреки това диалогът между Вашингтон и Пекин никога не е прекъсвал.

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.