Избелване, черни точки – светът полудява на тема расизъм. А Дядо Коледа расист ли е?

Убийството на Джордж Флойд в САЩ предизвика редица протести в цял свят срещу расизма и неравенството. Наред с нормалните искания обаче се рушат  паметници на исторически личности – от президенти и премиери до мореплаватели. От Чърчил до Колумб. Дори Махатма Ганди бе обявен за расист и фашист в Англия, а хиляди поискаха премахването на паметника му в Лестър.  

Темата „Расизъм“ не подмина и бизнеса и развлекателната индустрия. 

В началото на 2019 година Adidas и Gucci изтеглиха от продажби свои продукти заради обвинения в расизъм. Спортният концерн изтегли от пазара чисто бели маратонки, част от линия продукти, създадени в чест на „Месеца на афроамериканската история“, след критики в социалните мрежи.

Дизайнерите на Gucci пък бяха атакувани заради модел черен плетен пуловер с яка, която се покрива долната част на лицето, а в нея има отвор за устата, ограден с червено. „Съдът“ в социалните мрежи отсъди, че моделът наподобява т.нар. „блекфейс“ – театрален грим, използван в миналото от бели актьори, за да окарикатуряват чернокожи. Последваха извинения и изтегляне от пазара на модела, част от скиорска линия облекло.

„Долче и Габана“ пък се извинаха за видео, в което азиатка се опитва да яде различни храни с традиционните китайски пръчици за хранене. Компанията спря клипа, след като бе обвинена, че накърнява китайското достойнство.

Случаите предизвикаха голям отзвук, но те са нищо в сравнение с истерията, която се развива в момента. 

Вчера стана ясно, че бели актьори повече няма да озвучават цветнокожи герои в анимационния сериал „Семейство Симпсън“. Сериалът се върти вече над 30 години.

„Движим се напред. В „Семейство Симпсън“ повече няма да има бели актьори, озвучаващи небели персонажи“, заяви официалният представител на телевизионния канал Fox Лес Айснър. 

А спомняте ли си първите филми VHS касети у нас? Всичките герои бяха озвучавани от един човек – бели, чернокожи, мъже, жени… Гласът на Васил Кожухаров със сигурност е един от най-разпознаваемите през 80-те и 90-те години. Дано някой не го обяви за расист. 

Френският козметичен гигант L’Oreal също се движи напред и обяви, че премахва думи като „избелващ“ и „изсветляващ“ от продуктите си. Пак заради антирасистките протести по света. Така се давало значимото на всички нюанси на кожата.

Johnson & Johnson пък ще изтегли свои продукти, които рекламират намаляването на черните точки. Дали ще достигнем до момента да влезем в дрогерия и да се притесняваме да си поръчаме продукти, които се справят с черните точки? Колкото и да се напъваме срещу криворазбран расизъм, тези точки си остават за съжаление черни. И това няма нищо общо с цвета на кожата, дискриминация и убийството на Флойд.

Расизъм в продуктите бе открит и спрямо други раси. 

„Нестле“ ще промени името на бонбоните Red Skins и близалките Chico. 

Redskin е обидна дума за индианците, а chico се използва за генерализиране на латиноамериканците. 

Засега оцелява американския футболен отбор Redskins, но едва ли ще е задълго – в социалните мрежи активистите дебнат.

Uncle Ben също ще търсят нови имена за продуктите си. 

Най-голямата швейцарска верига хранителни магазини изтегли от рафтовете шоколадовите сладкиши Mohrenkopf, отново след обвинения в расизъм. Името означава в буквален превод „главите на маврите“ – старото название на средновековните мюсюлмански обитатели на западното Средиземноморие и Западна Сахара.

Сладкишът е традиционен за Швейцария и въпреки призивите за бойкот в Twitter да не се купува продукта, производителят беше категоричен, че ще запази името.

Скоро по щандовете няма да има и сладолед „Ескимо“, поне не с това име. Терминът се използва широко в Аляска и се отнася за местните инуити.

„Това название се смята за пренебрежително на много други места, защото е дадено на местните от други хора и се смята, че означава „който се храни със сурово месо“, уточняват още от компанията. Лингвисти са на мнение, че думата означава „да плетеш зимни обувки“. Но това едва ли има някакво значение.

България също се прочу със сладкиша „Негърче“

През 2015 г. две български фирми спряха сладкарски изделия под името „Негърче“ и „Негърка“ след жалби до държавните органи. Обяснението – предлагането на продукти, свързващи се с определена раса, различна от европеидната, представлява расова дискриминация. 

HBO също не остана безразлична към протестите срещу расизма и свали от своя платформа класиката „Отнесени от вихъра“.

Какво още може да „отнесат“ протестите? Ето и някои предложения, които трябва да бъдат обсъдени в социалните мрежи и гилотината да падне:

– Черен шоколад. Рекламират го като по-полезен от традиционния, но не накърнява ли нечие достойнство? Нарочно ли черният трябва да бъде предпочитан пред белия?

– Крайно време е да бъде преименувана и Снежанка, Дядо Коледа не бива да бъде обвиняван в расизъм. Седемте джуджета трябва да са представители на всички раси, макар че тогава отиваме на тема експлоатация и не се знае дали е добра идея.

– За да има все пак баланс, бихме попитали създателите на филма „Белите не могат да скачат“ – ще го изтрият ли от всички платформи, тъй като заглавието навежда на мисълта, че другите раси имат превъзходство?

– В родната литература пък образ като Белчо трябва да бъде зачеркнат, независимо, че има до себе си Сивушка. Иначе току-виж и Елин Пелин бъде обявен за расист и да изчезне от матурите. Ами Йовков с неговата бяла лястовица? Защо обръща внимание на нея, след като има толкова черно-бели?

– Фолкзвездата Нелина пък трябва да направи още един ремикс на „Бял мерцедес“, в живота могат да я преследват и други цветове на „Мерцедес“. „Расистка“!

Списъкът на глупостта може да бъде безкраен и всеки да си го допълва. Но започваме да живеем в свят, в който с думата „расизъм“ като знаме, потъпкваме история, оправдаваме маргинализацията и мързела. А това е по-опасно от черните пъпки, които трябва да признаем – в повечето случаи имат бял връх… 

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.