Проф. Петров: Не може да останем Оазис при коронавируса

Проф. Петров: Не може да останем Оазис при коронавируса

Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Страни като България, Словения и Хърватия успяха да запазят живота и здравето на хората. Това каза пред Нова тв проф. Иво Петров – член на Експертния съвет по кардиология към здравното министерство.

Големия брой заразени в страната той коментира така: „Не можем да останем Оазис. Ние сме част от Европа и от света. Дори да се бяхме затворили напълно, след отварянето отново щяхме да получим хората, които са позитивни с COVID-19“.

Още по темата

6 юли 2020 09:25

43

6 юли 2020 08:45

40

6 юли 2020 06:21

141

По думите му, многото случаи на заразени са резултат на това, че някой спазват мерките, а други не и разпространението е на клъстъри.

Според него здравната система у нас е достатъчно подготвена за условията на лечение. Заразата обаче изостряла проблема с недостига на медиците. „Имаме намаление на броя на специалисти в определени региони, на които държавата трябва да обърне повече внимание от гледна точка на здравеопазване. Северозападът е един от най-бедните региони в Европа и е нормално колегите да отиват някъде другаде“, каза още професорът.

Петров коментира случая с починалия медик от Спешна помощ, на когото стана ясно, че е отказана помощ от негови колеги. „Според мен е абсурдно. Лекар никога не може да откаже помощ на човек в нужда, независимо дали е лекар или не“, категоричен беше той.

Професорът разказа история за своя колежка, която е била с COVID-19. Това че е спазвала всички предпазни мерки е повлияло за това да няма нито един заразен пациент или неин колега, въпреки че е била на 24-часово дежурство. „Това показва, че когато е спазен пълният комплекс от мерки, конкретния колега не се смята за контактен в работата си с позитивни пациенти“, уточни още проф. Петров.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Нет Вести!

Loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.