„Отсега може да се каже, че в някои случаи са се извършвали нецелесъобразни разходи“, коментира министър Янаки Стоилов.
Той посочи, че вътрешният одит е установил, че през миналата година Агенцията по вписванията е сключила договор с „Информационно обслужване“, което не само е било изпълнител на дейностите за 1 млн. лв. без ДДС, но и е определило цената. Стоилов отбеляза, че за сходно видеонаблюдение на 3 сгради е било реализирано от министерството за под 100 000 лв. без ДДС.
Това далеч не е единственият сюжет с участието на Агенцията по вписванията (чиято шефка Габриела Козарева беше уволнена днес – б.р.) и „Информационно обслужване“. Оказва се, че агенцията няма назначено лице по мрежова и информационна сигурност, а не е имало и никаква организация на достъпа на различните нива служители до системите.
С IT въпросите се занимавали външни за структурата хора. „Подобно допускане на двама служители на „Информационно обслужване“, които са оперирали на граждански договор за по 5000 лв. месечно – има ли са неограничен достъп до регистрите без по никакъв начин да се контролира този достъп, за мен е меко казано смущаващо“, заяви зам.-министърът Иван Дерменджиев.
Другият заместник на Стоилов – Мария Павлова, посочи, че се проверяват поръчки, свързани с изхранването, дезинсекцията и униформите на надзирателите в затворите.
„Трябва да отбележа, че българските затворници чрез лафките са снабдени с най-качественото кафе, чиято цена от 8 е стигнала до 30 лева за килограм, при положение, че марковите кафета могат да се купят на двойно по-ниска цена“, иронично коментира министър Стоилов, като добави, че има и олекотени завивки, чиято цена е натежала двойно над нивата, на които могат да бъдат закупени.
Той даде пример и за 43 000 лева, дадени за надзор и контрол на преустройството на магазин с големината на апартамент в архивно помещение. Стоилов отново допусна, че „хора от ранга на (легендарния архитект) Франк Лойд Райд“ ще контролират това преобразяване, за да бъдат услугите им на тази цена.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.